Червило от бронзовата епоха е открито в Иран

05 февруари 2024, 08:42 часа • 4761 | прочитания

Екип учени са изследвали декориран флакон, намерен в Югоизточен Иран. След като анализирали останките от съдържанието, изследователите стигнали до извода, че през бронзовата епоха в него са съхранявали червен оцветител за устни. Както се съобщава в статия, публикувана в списание Scientific Reports, находката датира от първата половина на II хилядолетие пр.н.е.

Още: В древна Троя през 2500 г. пр.н.е. всички пиели вино, и то много

Още: Откриха нещо нечувано в Африка: Историята на този континент ще бъде пренаписана

ОЩЕ: Праисторическа бижутерия разделяла Граветската култура

От древни времена хората са произвеждали и използвали различни видове козметика. Но в много случаи, дори когато в ръцете на учените учените попаднат артефакти, в които потенциално може да е съхранявана козметика, състоянието на съдържанието не позволява да се каже нещо за състава. В последно време ситуацията се е променила основно благодарение на микроскопските и химичните анализи. Например в древния римски унгвентариум испански учени открили останки от древен парфюм, направен от етерично масло от пачули.

Този път изследователи от Иран и Италия начело с Масимо Видале от университета в Падуа, се заинтересували от артефакт от културата Джирофт, съществувала през бронзовата епоха. Той представлява малък декориран флакон, изработен от хлорит, който е открит в провинция Керман (Югоизточен Иран), където много антики от културата Джирофт са били взети от местни жители, които плячкосват археологически обекти.

Още: Doomscrolling - от 2010 г. насам човечеството стремително затъпява

Още: С куки и прежда: След 40 години финландка разреши математически казус с помощта на плетенето (ВИДЕО И СНИМКИ)

Изследователите предположили, че бутилката е била използвана за съхранение на козметика. За да потвърдят или опровергаят това, те провели микроскопски и химически анализи на останките от съдържанието, запазено в този контейнер. Благодарение на извършената работа учените установили, че в артефакта има тъмночервена боя, направена от хематит, мангалит, браунит и някои други натрошени минерали, както и растителни восъци и вероятно други органични вещества.

Освен това изследователите забелязали растителни влакна, които потенциално биха могли да бъдат останки от ароматни компоненти, но няма доказателства в подкрепа на това. Радиовъглеродният анализ показал, че находката датира от 1936 – 1687 г. пр.н.е.

Според учените съдържанието на флакона са останки от оцветител за устни. Размерът и формата на артефакта предполагат, че той може да е държан в една ръка заедно с медно или бронзово огледало, докато другата ръка може да е нанасяла боята с помощта на четка или апликатор. Подобен сюжет е изобразен на известния Торински еротичен папирус от XII век пр.н.е.

ОЩЕ: Работилница на древна цивилизация на 5000 години е открита в Китай

Още: Научен пробив: Превръщат речеви мисли в изговорени думи

Още: Математиката е в кръвта ѝ: 13-годишна ученичка е с по-високо IQ от Айнщайн и Хокинг (СНИМКА)

Наскоро китайски учени също съобщиха за останките от древна козметика. Те открили два козметични продукта на около две хиляди години, докато изследвали гроба на обикновен човек. Единият от тях бил паста с телесен цвят, а другият – оловно белило.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес