ЦЕРН (Европейският център за ядрени изследвания) възнамерява да построи нов ускорител на частици - пръстен с дължина на окръжността 100 км, под земята близо до Женева, в района на френско-швейцарската граница, се казва в негово комюнике, цитирано от Франс прес и БТА.
Още: Паролите на над 1 милиард потребители в света ще се сменят с "ключове за достъп" до края на април
Още: Ново изследване: Децата на разведени родители са с цели 61 % по-висок шанс за инсулт
Изследване за осъществимостта на проекта ще започне следващата седмица. Стотина изследователи от целия свят ще се съберат от 11 до 13 февруари в университета в Женева, за да лансират предвидената 5-годишна програма.
Новият пръстен ще има за цел да поеме щафетата от Големия адронен колайдер, който е с дължина на окръжността 27 км. Той бе проектиран през 80-те години на миналия век, за да започне да функционира 25 години по-късно.
С дължина на окръжността между 80 и 100 км, новият пръстен ще може да генерира безпрецедентната енергия от 100 тераелектронволта, при 14 тераелектронволта за Големия адронен колайдер.
Още: Научно изследване определи най-красивото име в света
Още: Северна Америка "капе" в земната мантия, откриха геолози
Изследването се добавя към започналото преди няколко години друго проучване за 80-километров компактен линеен ускорител на частици, който също може да бъде построен под земята близо до Женева, в района на швейцарско-френската граница. За редовния обмен на информация в областта на физиката на частиците между Америка, Азия и Европа допринася Международният комитет за бъдещите ускорители на частици.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Посочен е гробът на Исус Христос: Археолози откриха неоспоримо доказателство
Още: В древна Троя през 2500 г. пр.н.е. всички пиели вино, и то много
Докато бъдат построени нови ускорители на частици, се предвижда Големият адронен колайдер да функционира още 20 години. В момента той не работи, а е планирано да бъде задействан отново през 2015 г.
"Все още знаем твърде малко неща за Хигс бозона, търсим тъмната материя и суперсиметрията. Единствено новите резултати на Големия адронен колайдер ще могат да ни покажат насоките на бъдещите изследвания и най-подходящия за тях вид ускорител на частици", заяви Серджо Бертолучи от ЦЕРН.