Известно е, че отпечатъците на всеки човек са уникални, но защо е така, никой не знаеше. И сега международен екип от изследователи разкри тази тайна.
Всеки човек има уникални характеристики, които го отличават от всички останали: модел на ретината, модел на вените на китката, пръстови отпечатъци и т.н. Повече от сто години дактилоскопичните методи за идентифициране на човек се използват в съдебната медицина и биометрията, макар че досега никой от учените не можеше да каже точно как се формира уникалният модел на върха на пръстите ни.
iStock
Въпросът очевидно не е в гените: дори еднояйчните близнаци, образувани от една и съща яйцеклетка, имат различни отпечатъци. Международен екип от изследователи е проследил развитието на пръстовите отпечатъци в миши ембриони и в култури човешки клетки. Резултатите от тяхната работа са публикувани в списание Cell.
Учените са установили, че „системата реакция – дифузия“, открита през 50-те години на миналия век от английския математик Алън Тюринг, играе важна роля при образуването на отпечатъци. Според Тюринг някои молекули в развиващата се система насърчават клетъчния растеж, докато други активно го възпрепятстват. Именно в резултат на взаимодействието на двете сили се формират такива уникални черти на живите организми като ивиците на зебрата, петната на жирафа или отпечатъка на кучешкия нос.
Наблюдавайки развитието на пръстови отпечатъци в мишите ембриони и в културите човешки клетки, изследователите забелязали, че кожните клетки се държат в съответствие със системата реакция – дифузия и възникващите микроръбове се разпространяват настрани като вълни, сблъсквайки се и взаимодействайки една с друга. Този процес започва в три точки: на върха на пръста, в центъра на възглавничката и близо до втората фаланга на пръста и в крайна сметка води до формирането на уникалния отпечатък.
Началните етапи на този процес наподобяват образуването на космените фоликули, макар че образуването на косми изисква клетки от по-дълбоките слоеве на кожата. Вероятно, ако имахме възможността да „четем” модела на космите, щяхме да се убедим, че разположението им върху кожата на всеки човек е уникално и неповторимо.
ВИЖТЕ ОЩЕ: Ставаме все по-студени – 36,6°C вече не е нормална температура