Легенда гласи, че огромна змия се навила около хълмовете на островите Палау и с тялото си издълбала тераси в земята. Международен екип от учени обаче е намерил разумно обяснение за необичайната форма на така наречените „пирамиди на Палау“. Оказва се, че необичайните тераси са създадени ръчно от поколения местни жители. Те били използвани за отглеждане на зеленчуци и плодове, както и за погребения, пише Archaeology News Network.
Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух
Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура
Екип учени от университета в Кил и Германския археологичен институт за първи път са оценили мащабите на строителството на пирамидите на Палау. Учените стигнали до извода, че примитивно общество не може да е изградило такива обекти. Изследването е публикувано в списание Informationsdienst Wissenschaft.
В Океания са широко разпространени монументални постройки от праисторически времена, включително известните каменни фигури – моаи – на Великденския остров. Ранните култури на Океания често съществено преобразявали пейзажите на островите. Около 500 г. пр.н.е подобни процеси са осъществени и в Палау.
1200-годишен изкуствен остров е открит в Бахрейн
Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието
Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията
„Усилията, изразходвани за създаването на земни насипи, са сравними с изграждането на пирамидите в Египет или Южна Америка. В продължение на поколения хората трябвало да прехвърлят милиони тонове почва. Постижение, което би могло да бъде възможно само в политически добре организирано общество" – обяснява д-р Анет Кюлем, координатор на разкопките. – Предполага се, че строителите почти не са разполагали с инструменти за работа. И дори да са имали, те са били направени от камък или органичен материал."
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид
Използвайки геоархеологически методи, учените разгадали мистерията на изграждането на терасите. Като основа строителите са използвали изветряла вулканична скала. Горните слоеве се състоят от хумусни почви. „От техническа гледна точка работата е била изпълнена много добре“, отбелязва проф. Ханс-Рудолф Борк, ръководител на проекта.
Но върховете на някои тераси, достигащи десет метра височина, имали съвсем различна функция от използваните предимно за градинарство. На един от тях учените открили шест скелета в сложно погребение.
„Това е сензационна находка и е уникална в изкуствените хълмове на Палау. Такива добре запазени гробове никога не са откривани там, защото костите обикновено се разлагат много бързо в кисели почви”, отбелязва д-р Анет Кюлем.
Още: Наистина ли гробницата на Александър Велики е скрита в базиликата „Сан Марко“ във Венеция?
Още: Може ли изкуственият интелект да ни помогне да разберем езика на животните?
Спътници откриха 3600-годишно селище под пустинята в Катар
Откритието има голям научен потенциал за специалистите. За първи път те могат да разберат подробностите за местно праисторическо погребение и да го сравнят с днешните погребални практики.
„Благодарение на добре запазените черепи има надежда, че ще бъде възможно да се извърши ДНК анализ и следователно анализ на връзката с населението, живеещо в района днес“, допълва д-р Кюлем.
Участниците в проекта смятат, че върху сложно оформените върхове на пирамидите са погребвани само представители на елита. Така социалното им положение се изтъквало дори след тяхната смърт.