Изследователи от университета в Токио откриха почти 2000-годишна сграда сред древни римски руини, погребани във вулканична пепел в Южна Италия. Учените смятат, че това може да е била вила, собственост на първия римски император Август (63 г. пр.н.е. – 14 г. сл.н.е.).
Още: 5000-годишна пирамида от първата цивилизация на Мезоамерика е открита в Перу
Още: Най-старите доказателства за замърсяване с олово идват от Древна Гърция
Екипът, ръководен от Марико Мурамацу, професор по италиански изследвания, започнал да разкопава руините на Somma Vesuviana на северната страна на планината Везувий в региона Кампания през 2002 г., пише Arkeonews.
ОЩЕ: Градът на боговете бил разрушен от мегаземетресение
Според разкази от древността Август починал във вилата си североизточно от Везувий и впоследствие там бил построен мемориал в памет на постиженията му. Но точното местоположение на тази вила оставало загадка.
Още: Използването на конец за зъби може да намали риска от инсулт
Още: Ужасяващо древно жертвоприношение на бременна жена е открито в Еквадор
Изследователите от Токийския университет са открили част от структура, която е била използвана като склад. До една от стените в сградата били подредени в редица десетки амфори. Освен това били открити руините на пещ, използвана за отопление. Част от стената се е срутила, разпилявайки древни керемиди по пода.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Учени бързат да разкрият тайните на древни цивилизации, озовали се под водата
Research Division for the Mediterranean Areas, Institute for Advanced Global Studies, University of Tokyo, Komaba
Въглеродното датиране на пещта е установило, че повечето проби са от около първи век. Според изследователите пещта вече не е била използвана след това.
Още: Учени откриха шест пъти по-голяма от Земята планета, подходяща ли е за живот?
Още: Погребани континенти: Древни мегаострови са открити дълбоко под земната повърхност
Има вероятност сградата да е била вилата на императора, тъй като е разполагала със собствена баня, казват изследователите.
Установено е, че вулканичната пемза, покриваща руините, произхожда от пирокластичен поток от лава, скали и горещи газове от изригването на Везувий през 79 г., според анализ на химичния състав, извършен от екипа. Помпей на южния склон на планината е бил напълно унищожен от същото изригване.
ОЩЕ: Археолози разкриха светилище, в което хората преживели падението на микенската цивилизация
„Най-накрая достигнахме този етап след 20 години“, казва Масанори Аояги, почетен професор по западна класическа археология в университета в Токио, който е първият ръководител на изследователския екип, започнал разкопките на обекта през 2002 г. „Това е голямо развитие, което ще ни помогне да определим щетите, причинени на северната страна на Везувий, и да получим по-добра цялостна представа за изригването през 79 г.