Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Археолози откриха най-старите човешки следи в Северна Африка

10 декември 2023, 07:50 часа • 16351 прочитания

Археолози са открили в Мароко 85 древни следи от човешки стъпки. Оптичното датиране показало, че възрастта им е около 90 300 години. Това ги прави най-старите отпечатъци от крака на хора, откривани някога в Северна Африка. Резултатите от проучването са налични във вид на препринт са достъпни в хранилището Research Square.

Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура

Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието 

Един от източниците на информация за древните хоминини са отпечатъци от стъпки, които понякога се запазват стотици хиляди и дори милиони години. Най-известните следи са открити през 70-те години на миналия век в района на Лаетоли в Северна Танзания. Наред с други неща, учените са открили там множество отпечатъци от крака на 3,66 милиона години, за които се смята, че принадлежат на Australopithecus afarensis и вероятно на някой друг неизвестен хоминин. Изследването на тези находки показало, че съвременната човешка походка се е появила при хоминините още преди появата на рода Homo.

Мунсеф Седрати от Университета на Южен Бретан съвместно с колеги от Испания, Мароко и Франция разказват за резултатите от археологическите проучвания, проведени близо до пристанищния град Лараш, който се намира в Северозападно Мароко. През 2022 г., докато изследвали крайбрежната зона, учените установили зона от около 2800 квадратни метра, която съдържа множество древни следи от човешки крака.

ОЩЕ: Стъпки на изчезнали хора на 300 000 години са открити в Шьонинген

Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията

Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид

Човешки отпечатъци, открити край мароканския град Лараш. Mouncef Sedrati et al. / Research Square, 2023

Общо те фиксирали 85 отпечатъка, които били както единични следи, така и верижни. Изследователите измерили 81 отпечатъка и установили, че дължината им варира от 12,7 до 30 сантиметра, като 80 процента от находките надвишавали 20 сантиметра дължина. Това предполага, че те вероятно са оставени от хора, чийто ръст е варирал от 120,8 до 189 сантиметра, като 89 процента от отпечатъците очевидно са оставени от индивиди, чийто ръст е надвишавал 140 сантиметра.

Учените изяснили, че отпечатъците в Лараш са принадлежали най-малко на пет индивиди: две деца на възраст 1 – 4 и 4 – 8 години, младеж или възрастен, чиято височина е 148,8 – 161,8 сантиметра, и двама възрастни с височина 162,9 – 175,9 и 176,2 – 189 сантиметра. Последният, според изследователите, вероятно е бил мъж.

Още: Може ли изкуственият интелект да ни помогне да разберем езика на животните?

Още: Саксонци се сражавали като наемници за Византийската империя

За да установят възрастта на находките, учените се обърнали към оптично стимулирана луминесценция. Тя показала, че хората са оставили тези отпечатъци преди 90 300 ± 7600 години. Това ги прави най-старите човешки отпечатъци, откривани някога в Северна Африка. Нещо повече, това са едни от най-старите следи, приписвани на разумния човек (Homo sapiens) По-стари от тях са само находки от Южна Африка на възраст до 150 хиляди години, както и приблизително 110 – 120 хиляди годишни следи от Арабския полуостров.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес