Археологическата мисия на Националния институт по антропология и история (INAH) на Мексико, откри неизвестни досега артефакти при извършване на реставрационни работи за укрепване на Великата пирамида в Чолула. Новите находки може да хвърлят нова светлина върху историята на създаването на такива монументални съоръжения.
Още: Доказано: Музиката намалява болката след нараняване
Още: Пренасянето на риби от Антарктика до Пловдив: Предизвикателство с глобално значение
Кратък доклад за откритието е публикуван на сайта на INAH. Реставраторите започнали работата си миналия декември в Ескалината дел Почито. Това била спасителна операция, една от основните задачи на която било укрепването на рушащите се паметници от предиспанската епоха. По време на реставрационните работи били направени неочаквани, но много важни археологически находки.
Първата от тях била направена от източната страна на Великата пирамида в Чолула. Тя се оказала голямо парче кирпичен строителен материал. След като го проучили, археолозите стигнали до извода, че пред тях е липсваща част от петата степен на пирамидата, която се смятала за изгубена.
Според координатора на реставрационните работи Каталина Кастиля Моралес находката е доказателство за строителния процес, използван от древните жители за разширяване на пирамидата.
Още: Когато Калифорния беше остров
Още: Как миришат древноегипетските мумии?
„Въпреки че нямаме нито фасадата, нито мазилката на шестото стъпало на пирамидата, новите находки хвърлят светлина върху формата, която зданието е трябвало да има“, обяснява археологът Толедо Мендиета от INAH.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Археолози откриха 4900-годишна необичайна крепост в Испания (ВИДЕО)
Още: "Дяволски пари" са открити в езическо светилище в Нидерландия
Освен това на склона на Тлачихуалтепетъл, или „Създадената от човека планина“, както е известна още Великата пирамида в Чоула, е открито необичайно голямо натрупване на различни керамични материали. Анализът показа, че керамиката е предмет от предиспанския период и представлявала предимно вид мангали.
„Точната възраст на тези предмети все още не е определена", казва Толедо Мендиета. – Все още не знаем дали са имали ритуална функция, или са служили като огньове, осветяващи пирамидата. Но вече ни е ясно, че на това място е имало интензивно използване на огън на това място и че когато един такъв мангал се счупел, върху него се поставял нов.“
Друго важно откритие е 30-сантиметрова цилиндрична заготовка с цилиндрична форма от бял камък. Учените са установили, че в завършената версия това трябва да е представлявала скулптура на Тлалок, бога на дъжда.
Още: Голям фрагмент от Индийската плоча е заседнал под Тибетското плато
Още: Учени: Структурата на песента на китовете е сходна с тази на човешкия език
Чолула се смята за най-голямата по обем пирамида в света, заемаща площ от 450 на 450 метра. За сравнение, размерите на пирамидата на Слънцето в Теотиуакан са 220 на 230 метра, а египетската Велика пирамида в Гиза е с размери 230 на 230 метра.
ОЩЕ: Най-голямата пирамида в света не е в Египет и има кървава история