Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

7500-годишен комплекс от долмени и менхири е открит в Испания

06 септември 2022, 10:25 часа • 5490 прочитания

Много научни открития са направени случайно. Например през 2021 г. картограф актуализира горска карта в Швеция и намира съкровищница на 2500 години точно на повърхността на земята. По-конкретно той успява да намери скъпоценна спирала, огърлица и много други ценни неща.

Подобно, но още по-грандиозно откритие е направено наскоро в близост до испанския град Уелва. На една от териториите било планирано да се направи плантация за авокадо, но, изглежда, ще трябва да се потърси друго място. По време на изследването на земята са открити огромни мегалити – каменни блокове, които по необясними причини са били издигнати от древни хора на територията на Европа. Накратко, учените са открили нещо като нов Стоунхендж.

„Този модел не е често срещан на Иберийския полуостров и е наистина уникален“, казва Хосе Антонио Линарес, геоархеолог от университета на Уелва и водещ автор на новото изследване, публикувано в Trabajos de Historia.

Съоръжението от гигантски камъни било открито на територия с площ 600 хектара. Общо археолозите успели да преброят повече от 520 мегалитни обекта, които се различават по форма и размер. Според учените строежът е издигнат през втората половина на VI и началото на V хилядолетие пр.н.е.

Най-вече учените били изненадани дори не от броя на камъните, а от тяхното разнообразие. Разбира се, повечето от  камъните са менхири – това са най-простите мегалити под формата на стълбове. Височината на менхирите достига 3 метра и благодарение на своя размер те са се съхранили отлично и почти не са мръднали от мястото си.

Trabajos de Prehistoria / CC-BY 4.0

Няколко от стоящите камъни са били основа на покрити гробници, известни като долмени, докато други образували структури с форма на гробници, известни като цисти, които според археолозите са били използвани за погребения.

По-голямата част от мегалитната структура се намира под земята, така че учените дълго време ще трябва да разкопават камъните. Конструкцията е скрита от ръцете на древни хора – строителите са постъпили така с много мегалити. Защо са направили това с творенията си, все още не е ясно.

За какво е бил необходим Стоунхендж в Испания?

Ясно е, че каменното съоръжение в Испания е имало свещено значение за строителите. Мегалитите са спретнато подредени в 26 групи, с ориентация към астрономически обекти. Няколко кръга от камъни са разположени по върховете на хълмове, предлагащи добра гледка към околността. Има предположение, че от тези места хората са наблюдавали изгрева по време на слънцестоенето.

Най-големият мегалитен обект

Смята се, че мегалитният комплекс в Испания е една от най-многобройните мегалитни групи в Европа. През цялата история на изследванията учените наистина са успели да намерят много такива структури. Например в Ирландия има праисторическо светилище Кароумор, състоящо се от 30 гробници – някога са били повече, но с годините са били разрушени. А могилата Барненес във Франция е построена около 4,5 хиляди години пр.н.е. и се смята за един от най-ранните неолитни комплекси в Европа.

Могилата Барненес. NewPapillon / CC BY-SA 3.0

Най-голямата мегалитна структура се намира отново във Франция – известна е като Карнакските камъни. Намира се в северозападната част на страната, в близост до град Карнак, и се състои от повече от 3000 праисторически мегалити. Кога точно е построена тази структура, учените не знаят. Една от версиите гласи, че това се е случило в средата на V хилядолетие пр.н.е. Към днешна дата Карнакските камъни са защитени, но понякога има проблеми с това – имало е дори предложения за затваряне на това място за туристи. Наскоро на територията на историческия паметник било разрешено да се разхождат животни, за да се почисти районът от плевели.

Друг огромен испански мегалитен комплекс изплува от водата

Долмените от Гуадалперал. Pleonr / CC BY-SA 4.0

Наскоро за първи път от много години на фона на опустошителната суша в Испания изплуваха Долмените от Гуадалперал, известни още като съкровището на Гуадалперал и испанския Стоунхендж. Огромният праисторически комплекс от над 500 изправени камъка е потопен през 1963 година заради развитие на селските райони под диктатурата на Франсиско Франко. Оттогава комплексът е виждан цял само четири пъти. Според археолози той е един от най-големите по рода си в Европа. Камъните са открити на река Тахо в Уелва, провинция в най-южната част на Испания, на границата с Португалия, недалеч от река Гуадиана.

Какво се знае за Стоунхендж?

iStock

Знаменитият Стоунхендж, който се намира в английското графство Уилтшър, също е мегалитна структура. Той представлява 33-метров кръг, състоящ се от 30 огромни камъка с височина до 4,1 метра и тегло 25 тона. Защо древните хора са имали нужда от Стоунхендж, никой все още не знае, макар да са издигани многобройни теории – може би това е било място за събиране на друиди или по някакъв начин е било използвано от древните римляни. Но тази група мегалити не е европейска.

ВИЖТЕ ОЩЕ: Легенди разказват за мистериозни жени, построили португалските мегалити

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес