Мозъчната мъгла е често срещан симптом на депресия, който засяга концентрацията, припомнянето и яснотата на ума. Може да бъде причинено от химически дисбаланси в мозъка, възпаление и стрес или като страничен ефект на антидепресанти. Мозъчната мъгла, свързана с депресията, може да бъде трудна за живеене, но има начини да я управлявате, включително лечение с лекарства, психотерапия и промени в начина на живот.
Може ли депресията да причини мозъчна мъгла
Изследванията показват, че мозъчната мъгла се появява приблизително в 85%-95% от времето по време на депресивен епизод. Диагностичният и статистически наръчник за психични разстройства (DSM) включва когнитивната дисфункция като ключов симптом на депресията. Освен това свързаната с депресия мозъчна мъгла може да бъде страничен ефект от някои лекарства, използвани за лечение на депресия.
Естроген: Как хормонът може да промени настроението и емоциите на жените
Симптоми на мозъчна мъгла, предизвикана от депресия
Мозъчната мъгла, предизвикана от депресия, включва много симптоми, които оказват влияние върху ежедневното функциониране. Тези симптоми могат да бъдат наистина разочароващи и трудни за управление. За хората, живеещи с голямо депресивно разстройство (MDD), мозъчната мъгла може да бъде причина за влошаване на функционирането.
Когнитивните симптоми на мозъчна мъгла, свързана с депресия, включват:
- Лоша концентрация
- Лесно се разсейва
- Прекомерно когнитивно усилие
- Трудности в общуването
- Трудност при научаването на нови задачи
- Проблеми с паметта или загуба на памет, предизвикана от депресия
- Трудно намиране на думи
- Забравяне
- Умора
- Пристъпи на замайване
- Главоболие
- Мислите или отговаряте бавно
- Дисоциативни преживявания
Може ли мозъчната мъгла да влоши симптомите на депресия
Мозъчната мъгла може да влоши симптомите на депресия и да има отрицателно въздействие върху лечебния процес. Хората с депресия често се затрудняват просто да станат от леглото и да свършат прости задачи. Мозъчната мъгла може да затрудни правилното мислене и така планирането на деня може да стане още по-съкрушително. Борбата да мислите трезво може също да накара някой с депресия да се почувства още по-безнадежден относно възможността да се почувства по-добре.
4 скъпоценни камъка, които да осветят пътя ви през депресията
Мозъчната мъгла също може да повлияе на способността на човек да управлява своите симптоми на депресия, тъй като наличието на мъглива памет може да затрудни участието в терапията. Освен това може да затрудни някой да си спомни да вземе своето лекарство, като по този начин намалява ефикасността на лекарството. Освен това, борбата с мозъчната мъгла може да затрудни общуването, защото човек може да се почувства разединен или да има проблеми да следи разговора. Това може да накара някой с депресия да се изолира още повече.
Как да се справим с депресията на мозъчната мъгла
Управлението на мозъчната мъгла, предизвикана от депресия, може да бъде предизвикателство, така че е важно да си поставите реалистични цели и да внедрите здравословни умения за справяне с депресията в рутината си. Практикуването на внимателност при депресия, участие в когнитивни дейности, движение и здравословна система за подкрепа са някои от начините да започнете. Проучете различни начини за справяне и намерете това, което работи най-добре за вас и вашата ситуация.
Ето девет съвета и няколко безплатни работни листа за това как да управлявате свързаната с депресия мозъчна мъгла:
1. Подобрете организационните си умения
Подобряването на вашите организационни умения е критичен аспект за справяне с депресивната мозъчна мъгла. Колкото по-навътре сте в деня си, толкова по-лоша може да стане мозъчната ви мъгла. Така че започнете деня си, като напишете какво искате да постигнете. След това разбийте задачите от по-големи цели на по-малки части. Използвайте календари и таймери, за да сте на път. Има и много приложения за организация и управление на времето. Освен това придобийте навика да записвате задачи или отговорности веднага щом се появят в съзнанието ви, защото при мозъчна мъгла, предизвикана от депресия, е лесно да забравите.
2. Опитайте техники за намаляване на стреса
Внимателността, дихателните упражнения и медитацията при депресия помагат за намаляване на стреса. Намаляването на стреса естествено ще подобри симптомите на депресия и мозъчна мъгла. Отделянето на няколко минути всеки ден, за да забавите темпото и да се включите в техники за релаксация, като например автогенно обучение, е чудесен начин за справяне с мозъчната мъгла, свързана с депресията. Може да е полезно да започнете деня с бавно, дълбоко вдишване или кратка 3-5 минутна медитация с помощта на приложение за медитация.
Лекар: Този есенен плод гони депресията и забавя стареенето
3. Подобрете навиците за диета и сън
Балансирана диета, която отговаря на вашите хранителни нужди и избягва храни с ниска хранителна стойност, също може да помогне за справяне с депресията. Освен това сънят играе голяма роля при депресията, така че подобряването на хигиената на съня може значително да намали мозъчната мъгла, свързана с депресията.
4. Използвайте когнитивни и базирани на паметта упражнения
Тъй като мозъчната мъгла влияе върху начина, по който мислим и обработваме информация, упражняването на мозъка може да бъде начин да помогнем за намаляване на мъгливите чувства. Участието в кръстословици, игри с карти, числови пъзели или главоблъсканици може да помогне за справяне с тези симптоми. Изследванията показват, че тези дейности помагат на мозъка да се отпусне, подобряват паметта, помагат за концентрацията и подобряват когнитивните умения.
5. Съсредоточете се върху упражненията и движението
Когато се чувствате депресирани, движението или упражненията може да ви се струват като последното нещо, което искате да правите, но упражненията са много полезни за справяне с депресията и мозъчната мъгла, свързана с депресията. Изследванията показват, че упражненията подобряват ученето и паметта, като същевременно противодействат на умствения упадък, свързан със стареенето
6. Опитайте ежедневно водене на дневник
Воденето на дневник за вашата депресия е чудесен начин да обработите мислите и чувствата си. Важно е, когато живеете с мозъчна мъгла, свързана с депресия, да оставите място, за да признаете как ви влияе, както и как се справяте с нея. Често воденето на дневник може да ни помогне да изчистим ума си и да изразим с думи точно това, което чувстваме.
7. Прочетете повече
Четенето е мощен инструмент, който ни помага да упражняваме мозъка си. Редовното четене подобрява функцията на паметта и мозъчната сила. Четенето може да бъде полезен начин за борба с въздействието на мозъчната мъгла, свързана с депресията, върху начина, по който обработваме информацията.
8. Намерете група за поддръжка
Депресията може да ни накара да се чувстваме сами в нашите борби, а борбата с депресията и мозъчната мъгла може да бъде изолиращо преживяване. Групите за подкрепа помагат да се прекъсне тази изолация, защото сте заобиколени от хора, които имат същите борби и по своята същност разбират през какво преминавате. Групите за подкрепа също ви позволяват да чуете как другите се справят с мозъчната си мъгла от депресия и ви дават идеи как да се справите с нея в бъдеще. Има много различни групи за подкрепа на депресия, достъпни онлайн и лично.
9. Практикувайте йога
Йога включва внимание, духовност, дихателни техники и физически пози. Практикуването на йога е чудесен начин да подобрите психичното си здраве и да управлявате свързаната с депресия мозъчна мъгла. Изследванията показват, че има неврологични ползи от практикуването на йога. Практикуването на йога може да помогне за излекуването на частите на мозъка, които са пряко засегнати от свързаната с депресия мозъчна мъгла.