Разчитаме на подкрепа от всички политически сили, за да се ограничи паралелният износ на лекарства, за да не страдат пациентите от това. Това обяви зам.-министърът на здравеопазването Лидия Нейчева. Тя представи проект за промени в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина.
Още: В НЗОК има нови представители на държавата, Кирил Ананиев е в Надзорния съвет
Още: Грипна епидемия вече няма, кривата на грипа се счупи: Говори доц. Ангел Кунчев
Нейчева подчерта, че възприема като лична кауза предвиденото въвеждане на състрадателната употреба на лекарства. "Състрадателната употреба визира лекарства, за които клиничните проучвания са затворени или приключили, не се плащат от обществени фондове, изключително скъпи са, нямат разрешение за продажба и българските пациенти нямат достъп до тях", обясни Нейчева.
Според нея пациенти, за които няма алтернатива за лечение в България, биха получили възможност, която дава много добър резултат, ако се въведе състрадателната употреба на лекарства. Цената на медикаментите ще бъде плащана от фирмите-производители.
"Гарантирам, макар и не 100%, че ще се опитаме да регулираме реекспорта на лекарства", каза още Нейчева.Тя допълни, че в първия момент промените няма да са много приемливи за някои участници. Когато обаче това е национален интерес, тогава трябва да се обединим около идеята, защото хората страдат от недостига на лекарства", добави тя.
Още: Здравната комисия в парламента отхвърли предложение за прекратяване на споразумението със СЗО
Още: Безплатни онкологични консултации с доц. д-р Тахсин Йозатлъ в София
Ще бъде създаден Експертен съвет и списък за наблюдавани лекарства, за които е регистриран недостиг, посочи Нейчева още едно от предложенията в проекта. Когато се установи, че дадено лекарство го няма в пет аптеки, то ще се вписва в ограничителен списък.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ПП-ДБ настоява за парламентарна комисия за борба с наркотрафика
Друго предложение, направено в проекта, е свързано с намаляване на административната тежест за клинични проучвания. Ще се намали и административната тежест върху дарените на болниците лекарства.