Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Здравни експерти искат маските да останат, но ако се случи нещо, да се действа на местно ниво

28 март 2022, 08:36 часа • 3045 прочитания

Носенето на маски на закрито и в градския транспорт трябва да останат, но Министерство на здравеопазването би трябвало да има възможност, ако се случи нещо, да налага мерки на местно ниво. За това настоя математикът проф. Николай Витанов пред bTV за отпадането на извънредната епидемична обстановка от 1 парил. 

Още: Неврохирургът проф. д-р Зафер Токташ ще консултира безплатно в Пловдив!

Още: Още три области в грипна епидемия

Всички региони в България са в зелената зона. Има три жълти области – София-град, Варна и Силистра, като тенденцията е изброените градове да вървят към зелената зона. Очакванията са до две седмици и трите области да влязат в зелената зона, очаква проф. Витанов. 

Той посочи, че в момента заболеваемостта е 300 на 100 000 души, а до средата на април заболеваемостта би трябвало да стане 140 на 100 000 души, с което да си гарантираме спокойно лято.

Според проф. Витанов засега не се очаква нова версия на Омикрон, но дори и да дойде наесен има здравен план.

Още: Грипна епидемия в три области

Още: Влиза в сила забраната за износ на определени лекарства

Д-р Христиана Бацелова заяви, че е рано да се очаква, че сме приключили с пандемията и че трябва да свалим маските. Тя не е привърженик на ранното отпадане на мерките. Маските трябва да останат в болници, училища, хранителни магазини, като в ресторантите също трябвало да се носят маски, настоя Бацелов.

Тя иска още да има възможност личните лекари да предоставят на болните безплатни ПСР тестове. Бацелова не знае дали с рязкото отпускане на мерките няма да има рязко покачване на случаите на коронавирус. С общи усилия трябва да се насочим към ваксинационната кампания, призова тя и настоя ваксинационната кампания да бъде насочена за родителите на децата над 5-годишна възраст.

КАКВО ЗАЯВИ ПРОФ. ТОДОР КАНТАРДЖИЕВ, ВИЖТЕ ТУК!

Председателят на Българската асоциация на заведенията Ричард Алибегов заяви, че в последната година държавата се опитва всякак да ореже компенсациите за бизнеса. В момента се намери вратичката, когато се премахне извънредната епидемична обстановка, посочи Алибегов.

Още: Няма основания за Национална грипна епидемия: Говори проф. Ива Христова

Още: Военномедицинска академия въвежда хирургичен робот

В момента има три помощи за ресторантьорите – две от тях са кредити от ББР и са почти неизползваеми от сектора, а сега щели да получат отново кредити да си платят сметките за тока отново с кредити от ББР. Компенсациите се налагат въз основа на това, което се случва през последните две години, уточни Ричард Алибегов.

„Смешно е да се мисли, че с едно натискане на копчето ще се решат всички проблеми на бизнеса“, каза още Алибегов и отчете, че над 95% от персонала в хотелиерството и ресторантьорството са ваксинирани. Много лъжи има от страна на държавата спрямо бизнеса, като ваксинацията нямало да съживи държавата, допълни Алибегов.

Още: Управляващите слагат край на извънредната епидемична обстановка

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес