Не само медицински сестри липсват, а липсват всякакви специалисти в българското здравеопазване заради невземане на адекватни политически решения. Всяка трета медсестра в момента е в пенсионна възраст и всяка четвърта акушерка е в пенсионна възраст. Това заяви пред БНТ Милка Василева, председател на Асоциация на професионалистите по здравни грижи.
Още: В НЗОК има нови представители на държавата, Кирил Ананиев е в Надзорния съвет
Още: Грипна епидемия вече няма, кривата на грипа се счупи: Говори доц. Ангел Кунчев
Още: Депутатите задължиха здравния министър да удвои лекарите и сестрите в България за пет години
Една медсестра се грижи за 30 пациенти
Василева посочи, че според българските стандарти няма определен брой за колко пациенти трябва да се грижи една медсестра, но на един лекар трябва да отговарят две медицински сестри. Една медсестра се грижи за много различен брой пациенти, но не за по-малко от 30 пациенти.
Милка Василева изтъкна, че няма достатъчно студенти, които желаят да учат за медицински сестри. Броят на местата за студенти от направление "Здравни грижи" се увеличава, като се очаква за 2024-2025 г. те да бъдат 1000. Това звучи добре, но е крайно недостатъчно, отбеляза тя.
Още: Здравната комисия в парламента отхвърли предложение за прекратяване на споразумението със СЗО
Още: Безплатни онкологични консултации с доц. д-р Тахсин Йозатлъ в София
Защо обаче професията на медицинската сестра е непривлекателна – причината се корени в последните 30 години, в които се говори, че няма пари за медсестрите, няма професионално израстване и необходимото полагащо им се уважение, призна Милка Василева.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ПП-ДБ настоява за парламентарна комисия за борба с наркотрафика
Още: Недостиг на десетки хиляди медицински сестри в страната ни
Медицинските сестри не достигат
Според нея няма болница в България, която да има пълен комплект от медицински сестри.
Милка Василева допълни още, че за да се случи каквото и да било в здравеопазването, трябва да има политическо решение. „Никой не може да ме убеди, че за 2 месеца, особено служебен министър е в състояние да изработи стратегия по здравни грижи. Не е възможно за 2 месеца без визия и анализи да бъде изработена стратегия и още от утре да заработи“, скептична е тя.
Още: Проф. Андрей Чорбанов: При вейповете пристрастяването става изключително бързо
Още: КНСБ против замразяването на размера на лекарските заплати за още година