Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Заради слаба организация и липса на информация: България е последна в ЕС по брой трансплантации

16 октомври 2023, 17:30 часа • 5167 прочитания

През последните години броят на хората, които се съгласяват да дарят органите на техни близки, се увеличава. Едновременно с това обаче, България остава последна в ЕС по брой на трансплантациите.

"Една от основните причини да сме на последно място в Европа е лошата информираност на населението и не дотам добрата организация, особено в малките провинциални болници. Няма готовност пациентите, които биха могли да станат донори, да бъдат поддържани и да бъде говорено с близките. Те трудно се съгласяват", коментира кардиохирургът д-р Йордан Македонски.

"Донорската ситуация се случва от 1000 на 3 възможности. Има отлив от специалността. Много бавно се достига до правото да бъдеш самостоятелен лекар. Много трудно се намират кадри. Изключително сериозен проблем е обучението. То става само в университетските болници", заяви анестезиологът доц. Филип Абединов.

Още: След като Даная даде шанс за живот на четирима души: Проверяват причините за смъртта й

Д-р Македонски добави, че разполагат с листа, в която е описана пълната информация за пациентите, които чакат трансплантация на сърце.

"Подготвя се самия донор, доказва се мозъчната смърт, преценява се дали донорът ще бъде доведен при нас в болницата, или ще трябва да отидем в друг град да вземем органите. Трябва да има координация и с колегите - в цялата ситуация са въвлечени по три екипа лекари, които да дойдат на място, и отделно лекарите, които поддържат донора и системите. Подготвени сме с апаратура, имаме кадри, които да извършат операциите", обясни д-р Йордан Македонски.

Още: 32-годишен мъж в мозъчна смърт даде шанс за живот на четирима души

По думите на доц. Абединов организацията на донорството е от голямо значение. "В Испания, Австрия, Португалия, Хърватия няма изрично съгласие на пациента. По презумпция се приема, че всеки може да бъде донор. При нас искаме допълнително съгласие от близките", каза доц. Филип Абединов в ефира на Bulgaria ON AIR.

"Миналата седмица на маратона бягахме с пациенти, с техни близки и лекари. Говорихме за това кога трябва да се започне да се говори на хората в България за трансплантация. Колегите се подготвят за посещение и на по-малките болници. Трябва да се подготви и програма за учениците", посочи д-р Македонски.

Доц. Абединов подчерта, че във военно време непрекъснато трябва да се възстановява живия състав, а без донорство това трудно може да се случи.

Още: Само 18 трансплантации са извършени от началото на годината у нас

Ивайло Илиев
Ивайло Илиев Отговорен редактор
Новините днес