Всички станахме свидетели на едни доста разнопосочни заповеди от страна на здравното министерство, които вместо да всеят спокойствие, сториха точно обратното.
Още: Бургас с детска болница до края на годината, но национална няма
Още: Тежкият път да одобрят дете за лечение в чужбина и колко помага държавата
Имам предвид, че начина, по който бяха формулирани заповедите на министерството, а и чисто нормативната им основа не вярвам да са най-доброто, на което са способни колегите, които са ги работили.
Това коментира адвокат Мария Петрова, която участва в Медицинския съвет към Националния щаб, в ефира на Нова тв.
Въпросите, които обществото си задаваше - кои са възрастните, какво значи двама възрастни, мога ли да мина през парка, коя хоспитализация е планова, защо не можем да правим инвитро, защо не можем да правим трансплантации, защо сутринта сме с маска ,а вечерта не сме.
Още: Това ще влоши качеството на услугата: Болниците недоволни от намалената таксата за престой
Още: Съмнения за зараза в Банско: Проверяват водата
Всички тези неща не трябваше да стават така. Вярвам, че хората, които са ангажирани в държавата да се справят с кризата, в която се намираме, трябва да покажат отдаденост и вярвам, че ще го направят, каза още тя.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Детска ортопедия и вродени малформации – безплатни консултации с д-р Чабукоглу
Министърът на здравеопазването не се е допитал до нас, които сме в Медицинския съвет, защото нито ние имаме така функция, нито той има такова задължение, посочи тя.
Смятам, че критиките ми към колегите от здравното министерство са основателни от юридическа гледна точка, коментира Петрова.
Съвсем категорично и убедено заставам зад думите си, че има проблем със заповедите, издавани от здравното министерство в извънредната ситуация. Всички се борим да подобрим ситуацията. И смятам, че всякакви конфликтни точки са недопустими, тъй като всяват допълнително напрежение и не помагат на хората. Хората искат практически решения, които трябва да дойдат от държавната власт, обясни адвокатът.
Още: Д-р Татяна Мороховец: Как да противодействаме на стомашните киселини?
Още: Нова идея: Всички ваксинации да бъдат вписани в електронните досиета на пациентите
Трябва да използваме кризата, за да създадем нови възможности. Например електронното здравеопазване може да се случи. Видяхме, че не е необходимо да разнасяме рецепти на хартия и единствената пречка е нормативната база в страната и ако се възползваме от момента, можем да извлечем някои позитиви от тази криза, посочи тя.