Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Твърдение: Модернизацията на "Спешна помощ" се отлага за догодина

28 юни 2017, 08:00 часа • 1728 прочитания

Най-рано от декември тази година ще започне модернизацията на "Спешна помощ", за която трябва да бъдат похарчени 160 млн. лева. Това заяви председателят на Националната асоциация на работещите в спешна помощ д-р Десислава Кателиева. По думите ѝ причината е становище на екипа на служебния здравен министър Илко Семерджиев, според което липсва достатъчно подготовка за започване на проекта. Освен това тогавашното ръководство на здравното министерство (МЗ) е обявило и че има нова визия и затова се е наложило отлагане.

Още: Неврохирургът проф. д-р Зафер Токташ ще консултира безплатно в Пловдив!

Още: Още три области в грипна епидемия

По оперативна програма "Региони в растеж" трябва да бъдат купени 400 линейки, да се изградят 76 изцяло нови спешни центъра, както и реконструкция и ремонт на 155 вече съществуващи сгради. Проектът беше одобрен от предишния кабинет "Борисов", припомня в. "Сега".

Кателиева счита, че проблемите в "Спешна помощ" стават все по-сериозни - екипите се придвижват в амортизирани линейки, а филиалите на "Спешна помощ" са в много лошо състояние. Освен това случаите на агресия срещу лекари и сестри се увеличават. За последните 25 дни има 5 официално съобщени случая на нападения над екипи, но реалният им брой може да е много по-голям, казва лекарят. "Ако държавата продължи да отменя проекти и да не се грижи за нас, ние ще напускаме", обяви Кателиева. Тя допълни, че е потърсила становището на настоящето ръководство на МЗ, но до момента реакция не е имало.

Междувременно вече всички ТЕЛК би трябвало да могат да работят на пълен капацитет и да издават решения за инвалидност на всички хора. В "Държавен вестник" беше публикувана и влезе в сила наредбата, по която се смятат процентите на загубена работоспособност на хората с повече от едно заболяване. Преди повече от месец тя беше отменена от съда заради липса на задължителните мотиви към нея и ТЕЛК спря работа по тези казуси поради липса на законово основание.

Още: Грипна епидемия в три области

Още: Влиза в сила забраната за износ на определени лекарства

За времето, докато се подготви и приеме новата методика в наредбата за медицинската експертиза, по която се смята процентът инвалидност, комисиите в страната бяха затрупани с документи, които чакат решение. Смята се, че натрупаните документи за решения са над 20 000.

След като наредбата беше отменена по формални причини, лекари и пациенти настояха в новия нормативен акт да има промени по същество, които да облекчат работата на ТЕЛК. В крайна сметка обаче кабинетът прие отново отменените текстове, но вече със задължителните мотиви.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес