Тропическите болести вече са факт в Европа заради глобалното затопляне. Това стана ясно от участието на епидемиолога и преподавател в Лондонското училище по тропическа медицина д-р Петър Марков в сутрешния блок на бТВ.
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Глобалното затопляне и тропическите инфекции
Д-р Марков обясни, че глобалното затопляне води до промяна в разпространението на комари и кърлежи, чрез които тропическите инфекции се предават.
"От около 15/20 г. ние наблюдаваме т.нар. азиатски тигров комар, който навлезе в Европа и се разпространява все по на север, а вече е достигнал югоизточните части на Европа – включително България и Гърция, за съжаление“, обясни д-р Петър Марков.
Той уточни, че според Европейския център за контрол на болестите се вижда, че почти в цяла България насекомото е трайно установено.
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
„Болестите, които представляват потенциален риск за България, които комарът пренася, са денга, зика, т.нар. чикунгуня и западнонилската треска, която ние вече имаме всяка година в малки размери“, обясни д-р Марков.
Бърз е темпът на нарастване на денга у нас
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
Още: Вълшебното лекарство Ozempic нарушава зрението? ЕС започна разследване (СНИМКИ)
По думите му към момента случаите на денга у нас са все още малко, но темпът на нарастване на заразата е много бърз.
„Ако той се запази - след години ние ще имаме хиляди случаи в Европа", добави още д-р Марков.
Какво представлява денгата?
Д-р Петър Марков обясни и какво означава денгата. "Денга е треска, която протича с висока температура, главоболие, гадене, повръщане. Много от случаите са безсимптомни, но около 5% от тях изискват хоспитализация“, обясни още д-р Марков. ОЩЕ: ООН: Тропическите болести, които пренебрегваме, засягат повече от 1 милиард души по света
Още: След смъртта на бебе: 29 лекари в болницата в Сандански напускат
Още: Здравният министър за парите за инвитро: При необходимост тези 2 млн. лв. ще ни бъдат върнати
Коронавирусът
Д-р Петър Марков посочи, че темата за ковид е слязла от медийното внимание, но за епидемиолозите коронавирусът продължава да е тема. По думите му през студените части на годината Ковид продължава да се предава, а понякога и през топлите, тъй като това лято е имало малка Ковид вълна.
"Ковид продължава да е недостатъчно проучен вирус, въпреки интензивните проучвания просто защото ние познаваме грипа и го проучваме от десетилетия. Ние знаем много за него, но все още нямаме пълна картина. Това, което ни притеснява, че са установени дългосрочни рискове след протичане. Увеличава се рискът от сърдечно-съдови инциденти", добави още той. ОЩЕ: Новият вариант на COVID-19 често преминава леко, но е много заразен