Три пъти е била отлагана планираната трансплантация на детето, изпратено за лечение в болница в Хамбург от Фонда за лечение на деца. Това каза бившият председател на Фонда д-р Тинка Троева. Тя уточни, че това е станало между 1 и 8 септември, когато е трябвало да изиска епикризата от лечебното заведение в Германия и да я преведе, за да бъде изготвен доклад от 14 страници, изискан от министъра на здравеопазването проф. Николай Петров.
Още: Заради ниска хигиена: Проверяват детската онкохематология в ИСУЛ
Още: Неврохирургът проф. д-р Зафер Токташ ще консултира безплатно в Пловдив!
По думите ѝ пред Нова телевизия решението детето да бъде изпратено на лечение в чужбина не е взето еднолично от нея:
"Не съм насочила дете да се лекува дете в чужбина, защото съм взела еднолично решение. Решенията във Фонда не се взимат еднолично, а от Обществения съвет с минимум осем гласа. Твърдя, че имаме прекрасни специалисти, но тук имаме заявено желание за лечение в чужбина – имаме двама външни експерти и между тях няма разногласие, че у нас има по-малък опит и далеч по-добър опит в чужбина за този вид операции. Когато има системни нарушения, трябва да има системни проверки. Не ми е направена нито една проверка до момента. Бях повикана на една среща, на която на врата се разминах с моята наследница. Подала съм молба за напускане, но не защото съм нарушила правилата, а защото усетих, че към мен няма доверие."
По-рано в интервю за БНТ председателят на Български дарителски фонд и бивш член на ОС на Фонда за лечение на деца Красимира Величкова съобщи за предложение на министъра на здравеопазването, предвиждащо член на Обществения съвет (ОС) на Фонда, който не е упълномощен да информира за дейността на организацията, да бъде освобождаван предсрочно. Да има един член на съвета, който да има право да говори за работата на Фонда, предвиждат още промените в правилника за дейността му.
Още: Още три области в грипна епидемия
Още: Грипна епидемия в три области
По думите ѝ много от работата по лечението на деца може да се подобри ако НЗОК поеме разходите по медицинските изделия, вместо да се правят обществени поръчки за тях. Тъй като във времето до осъществяването на поръчката лечението на детето се спира.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Влиза в сила забраната за износ на определени лекарства
Според Величкова липсата на публичен регистър е сред основните проблеми, както за прозрачността, така и общо за работата на Фонда.
"Москов реши регистърът за бъде затворен и да няма публична информация какво се случва в него. Всяка кампания за набиране на средства за лечение на деца означава, че Фондът не работи. Нямам ласкава оценка за дейността на д-р Тинка Троева, макар че мотивът за нейното уволнение е системен проблем, който, ако не бъде отстранен, децата ще страдат", допълни още тя.
Величкова информира, че през последните месеци е имало много сигнали от родители за това, че са им искани средства от сметките, въпреки че след това Фондът не е гарантирал поемането на разходите за лечението на детето.
Още: Грипна епидемия във Видин, в сила са временни мерки
Още: Няма основания за Национална грипна епидемия: Говори проф. Ива Христова
По думите ѝ друг основен проблем е, че у нас няма България няма консултант по детска трансплантология, нито достатъчно опит за извършването на трансплантации при деца от 0-3 години.