Нов, трети поред провал на поръчката за доставка на последните 42 от общо 400 линейки. Общият бюджет за всички медицински превозни средства е 48 671 650 лв. от оперативна програма „Региони в растеж“. За последните 42, които трябваше да са тип В с повишена проходимост е предназначена сумата над 9 млн. лв. с ДДС.
Още: Нов специализиран женски кардиологичен център с безплатни прегледи през януари
Още: Заради грипа: Първо в Хасково спират свижданията в болниците и плановите операции
Тъй като поръчките – няколко на брой, са доста атрактивни като стойност, всички бяха обект на бурни обжалвания пред Комисията за защита на конкуренцията и Върховния административен съд. Нито една не се проведе без протести и поредица от спирания. Има даже процедури, които са спирани на всички възможни по закон етапи – тоест, не еднократно, а многократно спиране на една и съща поръчка.
Последната – за 42-те линейки, не само, че е спирана на различните ѝ етапи кандидат-изпълнители, но вече за трети път се спира от възложителя – Министерство на здравеопазването. Третото прекратяване е подписано от служебния зам.-министър д-р Александър Злататанов още преди да са стигнали до отваряне на ценовите оферти. А стартът ѝ е през октомври 2020 година. Причината е, че са отстранени всички кандидати да я спечелят.
Фирма „Екселор Холдинг Груп“ ЕООД – най-неуморна в протестите, е отстранена, защото не е доказала съответствие с поставените критерии за подбор и не е изпълнила условия на възложителя.
Още: МРРБ издаде визата за проектиране за Националната детска болница в София
Още: Студът не плаши грипа: Пет области са на прага на предепидемична обстановка
„Медсис“ ЕООД и „Авто Инженеринг Холдинг Груп“ – защото офертите им не отговарят на предварително обявените условия: изискване за висока проходимост и валиден сертификат за съответствие по Директива 2007/46/ЕО.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Колко дни си заразен при грип: Отговор от доц. Ангел Кунчев
Още: Проф. д-р Салих Йозгьочмен – ревматолог с безплатни консултации в София!
„Силвър Стар Моторс“ ЕАД – защото документите за базовия автомобил в офертата не е на български, а липса на сертификати за съответствие с конкретен европейски регламент.
Припомням, че през октомври миналата година между 20 спешни центъра в страната бяха разпределени 28 оборудвани линийки 4х4, тип В по договора със „Ситроен“, от която бяха купени 78 санитарни автомобила.
Досега Министерството на здравеопазването има сключени три договора за доставка, гаранционно и сервизно обслужване на общо 358 линейки, финансирани с европейски средства. Проблем е обаче, че срокът за изпълнение на проекта изтича на 23-ти октомври тази година, тъй като едва ли оставащото време ще стигне за започване и завършване на още една, четвърта поръчка, за последните 42 линейки.
Още: Край на напрежението в НКБ: Кондева иска спиране на преструктурирането на болницата
Още: Идва ли грипната епидемия? Доц. Кунчев каза къде има най-много болни
Първият опит датира от март 2018-та година, когато за тях нямаше нито една подадена оферта. Вторият беше през октомври същата година. Тогава се явиха двама кандидати - "Екселор Холдинг Груп" и консорциум между "Метаинженеринг" ЕООД, "Давид ЕК" ЕООД и "Медицинска техника инженеринг" ООД.
Всички предложения бяха обявени за неотговарящи на предварително обявените условия, тъй като линейките им не съответствали на изискванията на възложителя.