Един на всеки десет души признава, че никога не е извършвал годишен профилактичен преглед. Това е по-често характерно за най-младите българи под 30-годишна възраст.
Още: Това ще влоши качеството на услугата: Болниците недоволни от намалената таксата за престой
Още: Съмнения за зараза в Банско: Проверяват водата
Това сочи национално проучване на социологическа агенция „Тренд“ на тема „За нагласите на българите към годишните профилактични прегледи“. То е направено между 2 и 9 септември тази година по метода интервю лице в лице с 1002 граждани над 18-годишна възраст.
ОЩЕ: Защо са важни редовните прегледи при лекар
На въпрос кога за последен път преминахме през годишен профилактичен преглед 32% от анкетираните казват, че са направили това тази година. Други 31% са отговорили, че са преминали през профилактика миналата година, а 15% са посочили преди повече от две години. Никога не съм бил на ежегоден годишен преглед са отговорили 11% от запитаните.
Още: Детска ортопедия и вродени малформации – безплатни консултации с д-р Чабукоглу
"Жените са по-често информирани за профилактичните прегледи от мъжете", обясни Димитър Ганев от социологическа агенция „Тренд“.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Д-р Татяна Мороховец: Как да противодействаме на стомашните киселини?
Още: Нова идея: Всички ваксинации да бъдат вписани в електронните досиета на пациентите
"Ненавременната профилактика води до късно диагностициране на заболявания", каза Иван Естатиев от фондация Hub For Health. Той цитира данни на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), които сочат, че през 2022 г. малко по-малко от 2 милиона българи са преминали през профилактичен годишен преглед. От януари до края на юни тази година около 1 милион българи са отишли на профилактика.
ОЩЕ: Глоба, ако не ходиш на профилактичен преглед: Какво мислят от Лекарския съюз
Изследването засяга и темата за начина, по който пациентите предпочитат на комуникират с личния си лекар. Около 39% от запитаните казват, че най-често търсят личния си лекар по телефона за записване на час за преглед, 32% - за консултация, 25% – за болничен, направление и др. Близо 39% от анкетираните отбелязват, че не търсят личния си лекар по телефона.
Още: Чудо преди Великден: Мъж получи шанс за живот след чернодробна трансплантация
Още: Д-р Аспарух Илиев: Няма голяма опасност от големи епидемии