Мерките, които въведохме по отношение на зеления сертификат, дадоха своя резултат, каза на брифинг министърът на здравеопазването д-р Стойчо Кацаров. Не се налага въвеждане на локдаун, категоричен беше той.
Още: Нов специализиран женски кардиологичен център с безплатни прегледи през януари
Още: Заради грипа: Първо в Хасково спират свижданията в болниците и плановите операции
"Искам да благодаря на всички, които приеха изискванията, съобразяваха се, държаха се като европейци, това даде своя резултат, това е успех на всички наши сънародници. През цялото време ние не сме залагали на страха, на лошата страна на нещата.Искали сме хората с целия си разум да залагат на общото национално усилие да се справим със заразата", допълни той.
С него са изпълнителният директор на Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ) маг.-фарм. Богдан Кирилов, съветникът на здравния министър проф. Мира Кожухарова и директорът на Дирекция „Лекарствена политика“ в МЗ д-р Десислава Велковска.
Министърът, преди да даде думата на останалите участници в бирфинга, отново призова хората да се ваксинират масово, за да паднат маските и ограниченията.
Още: МРРБ издаде визата за проектиране за Националната детска болница в София
Още: Студът не плаши грипа: Пет области са на прага на предепидемична обстановка
Според проф. Мира Кожухарова темпът на заразата намалява. Броят на хоспитализираните също започва да намалява, с очакване благоприятната тенденция да се запази и в следващите дни. Съветникът на министъра показа графика, илюстрираща темпа на заразата. Проф. Кожухарова подчерта, че интересът към ваксинирането рязко се е повишил.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Колко дни си заразен при грип: Отговор от доц. Ангел Кунчев
Още: Проф. д-р Салих Йозгьочмен – ревматолог с безплатни консултации в София!
"Пикът преминава, но спазването на мерките трябва да продължи", обясни тя. За втори пореден ден в петък статистиката отчита повече излекувани отколкото новозаразени. Броят на починалите обаче остава много висок.
"Въвеждането на зеления сертификат е активизирало и тестването, и ваксинирането", обясни тя и допълни, че достигането на пика у нас е продължило 13 седмици.
"В България ще се ползват моноклонални антитела за лечение на пациенти с COVID-19, които не са хоспитализирани", каза директорът на Дирекция „Лекарствена политика“ в МЗ д-р Десислава Велковска.
Още: Край на напрежението в НКБ: Кондева иска спиране на преструктурирането на болницата
Още: Идва ли грипната епидемия? Доц. Кунчев каза къде има най-много болни
„Моноклоналните антитела се вливат венозно. Те се използват за пациенти с лека до среднотежка форма на коронавирусна инфекция и не са хоспитализирани. Освен това МЗ стартира процедура за осигуряване и на третия лъч лекарствени продукти - противовирусни лекарствени продукти под формата на таблетка. Те ще бъдат с 5-дневен курс на лечение. Те ще бъдат предписвани на пациенти с лека форма на COVID-19", обясни тя.
Припомняме, че вчера Европейската агенция за лекарствата (ЕМА) препоръча на ЕК да разреши два препарата за лечение на COVID-19. Става дума за медикаментите Ronapreve и Regkirona – моноклонални антитела, които ще са първите по рода си, които получават официално разрешение за употреба.
Нов лекарствен продукт – имуносупресор ще се ползва в болниците след две или три седмици, стана ясно на брифинга.
Продължават доставките на ремдесивир в България, каза от своя страна директорът на ИАЛ Богдан Кирилов.