Не пациентът трябва да бъде полицаят на системата, а самата система трябва да пази от подобни злоупотреби. Злоупотребите стават тогава, когато се дава такава възможност.
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
Това заяви управителят на Националната пациентска организация Станимир Хасърджиев в коментар за откритите злоупотреби в Специализираната болница за активно лечение по онкология (СБАЛО).
По думите му това, което се е случило е "меко казано притеснително, да не кажем скандално. Болниците ни за зле конструирани. Директорите обикновено са политически назначения.Къде е общественият контрол?"
Според Хасърджиев трябва да се промени начина, по който се управляват лечебните заведения.
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
Според Евгения Александрова председател на Асоциацията на пациентите с онкологични заболявания, употребата на лекарства извън регулативните стандарти е най-големият шок и подобни неща рушат доверието на пациентите. Затова те бягат в чужбина без да знаят какво ще получат. Турбуленцията на интересите помитат интересите на пациента, допълни още тя.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
Според нея пациентите трябва да повишат критериите си, по които да изберат болнично заведение или лекар. Човек трябва да има собствени рефлекси.
Димитър Попов от Националната здравноосигурителна каса заяви, че се надява да няма медицинска вреда от установените нарушения.
В рамите на нашите проверки хората в болницата са лекувани качествено, допълни още той пред bTV.
Още: Вълшебното лекарство Ozempic нарушава зрението? ЕС започна разследване (СНИМКИ)
Още: След смъртта на бебе: 29 лекари в болницата в Сандански напускат
Припомняме, че на 25 май прокуратурата повдигна обвинение за безстопанственост на директора на Специализираната болница за активно лечение по онкология в София. Според обвинението Валентин Ангелов е ощетил болницата с почти 2 млн. лв.
В периода 2013 – 2015 г. под ръководството на Ангелов са били купувани лекарства на цени много по-високи от най-ниските договорени в една процедура.
Установено е, че са заплащани доставки на лекарствени продукти, отпаднали от позитивния лекарствен списък.
Също така са заплащани и лекарствени продукти на цена, по-висока от пределната, посочена в позитивния лекарствен списък, и от реимбурсната, заплащана от НЗОК. Според прокуратурата болницата е плащала и за лекарства с изтекъл срок на годност. Разследването е започнало още през 2015 г. по сигнал на ДАНС. До момента са разпитани 80 свидетели. Валентин Ангелов е с мярка за неотклонение „подписка”.