Твърденията колко зле са станали нещата с ваксинационния процес се опровергават от числата. Това заяви от парламентарната трибуна служебният здравен министър Стойчо Кацаров, който отговаря на депутатски въпроси относно подготовката на здравната система за посрещане на нова вълна на заболели от COVID-19 през есента и изграждането на национална детска болница.
Според него са допуснати големи грешки с ваксинацията на населението у нас в началото на годината и ги изброи.
"Първата голяма грешка, допусната с Плана за ваксинация, е с договарянето на ваксините. България е дала приоритет на договарянето на ваксините на AstraZeneca за сметка на останалите три ваксини. По тази причина в началото на януари заради закъсняла регистрация на ваксината на AstraZeneca и поради намалената първоначална заявка на ваксините на Pfizer, България остава с много малко количество ваксини. Малко над 30 000 дози да поставени през месец януари у нас. Общо около 200 000 души са получили по една доза от ваксината до края на февруари", посочи той.
Според него втората голяма грешка е свързана с избора на приоритети.
"Всички страни, освен България, са дали приоритет на възрастните. България не дава приоритет и на хората над 60 години и хора с тежки заболявания, те са поставени в четвърта категория след социални работници, служители във ферми за норки и други".
Тази грешка според него е коствала живота на 10 000 души, починали по време на вълната през март и април. Служебният министър отчете, че 80% от починалите от COVID-19 са хора на над 60 години. "Част от тези животи щяха да бъдат спасени, ако страната ни беше дала приоритет на възрастните хора", смята Кацаров.
По думите му с ваксинацията на възрастните хора се намалява рязко смъртността, докато имунизацията на младите хора намалява разпространението на вируса, но не се влияе върху смъртността.
Още: Вирусолог: Вероятността от повторeн COVID-19 се увеличава с 5-10% всеки месец