Комисия към Министерството на здравеопазването ще одобрява закупуването на нови лекарства за онкоболни пациенти, които нямат друг шанс за лечение. Това обясни министърът на здравеопазването Кирил Ананиев по повод спорния мораториум за финансиране на нови медикаменти от Националната -здравноосигурителната каса (НЗОК) през 2018 г.
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Комисията ще заседава за всеки индивидуален случай, а лекарствата ще бъдат финансирани от бюджета на Министерството на здравеопазването, обясни още Ананиев пред "Дарик". Така няма да бъде игнориран нито един болен пациент.
Междувременно мораториумът за финансирането от НЗОК ще остане в сила, като парламентът ще може да го изменя, в случай, че даден нов медикамент се прилага поне в една трета от страните-членки на ЕС.
От разговора, в който по телефон се редуваха ту премиера Борисов, ту здравния министър, не се разбра дали настоящият списък с 28 лекарства ще бъде ревизиран още сега. Кирил Ананиев обаче настоя, че не става дума за мораториум, а за "едногодишна финансова мярка за стабилизирането на НЗОК".
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
По-рано председателят на Народното събрание Цвета Караянчева от ГЕРБ заяви, че мярката, която причини възмущение, не е била добре разбрана от гражданите.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
Още: Вълшебното лекарство Ozempic нарушава зрението? ЕС започна разследване (СНИМКИ)
"Нямаме проблем с финансовото осигуряване. Наблюдаваме процеса, ще се погрижим, даваме го в парламента, ако в 1 трета от държавите препаратът се ползва", каза от своя страна Бойко Борисов и увери, че няма нужда от притеснения.