Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Специалист от ВМА: Милион българи са болни заради мръсния въздух

15 май 2017, 08:30 часа • 3739 прочитания

Потопени сме постоянно в мръсен въздух, особено живеещите в големите градове. Дори не искам да споменавам баналните вече данни, че пет града в България са в топ 10 на най-замърсените в Европа. Нека не плашим хората кои са тези градове. Така началникът на клиниката по белодробни заболявания на ВМА проф. Коста Костов коментира темата с увеличаващите се заболявания заради мръсния въздух.

Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания

Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците

Според Костов в България има близо 1 млн. души, които страдат директно заради мръсния въздух. 500 000 души от тези хора страдат от хронично обструктивни белодробни болести. 300 000 от тези хора страдат от астма. 150 000 от болните са деца, а по-малко от 100 000 от всички болни се лекуват активно, заяви лекарят пред БНТ.

По думите на професора мръсният въздух може да повлияе от гледна точка генетични увреждания – ако генетично има заложено проявление на дадена болест, свързана с мръсния въздух, то мръсният въздух подсилва това. Вредните финни частици влизат дълбоко-дълбоко в белия дроб и там се случват определени неща, подчерта Костов.

Проф. Костов е категоричен, че на държавно ниво трябва да има специална политика за борба с този проблем. Не съм убеден, че правим това, което трябва да се прави. Трябва например да мием много по-често улиците – погледнете само автомобилите и външния им вид, посочи лекарят.

Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците

Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница

Здравеопазването ни е много по-зле отвсякога – от годините, през които аз съм в него. Дупките при обгрижването на пациентите, милосърдието към него, са все по-големи. Забравихме, че добротата трябва да ни води, с горчивина каза Костов. Той сподели, че държавата „оставя твърде много пространство” за неправителствени организации, които да я заменят в ролята ѝ. Лекарят заяви и, че около 10 000 лева трябва да отдели пациент със сериозно белодробно заболяване. Все по-малко образовани лекари излизат – това е резултат от срива на системата на образованието като цяло. Единственото предимство на здравната ни система е, че българският пациент има бърз достъп до специалист – друго няма, обобщи Костов.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес