Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Случай на маймунска шарка e потвърден в София

17 юни 2024, 13:05 часа • 1835 прочитания

Случай на маймунска шарка e потвърден в София, стана ясно от  данните на сайта на Столичната регионална здравна инспекция за периода 10-16 юни 2024 г.

По данни на Националния център по заразни и паразитни болести от началото на годината до последната отчетна седмица няма регистриран друг случай на заболяването.

ОЩЕ: Пети случай на маймунска шарка в България

Предишни случаи

През юни и юли 2023 г. в страната ни бяха отчетени общо четири случая на заболяването. Първите двама пациенти бяха мъже, като по първоначалните данни и двамата съобщаваха за пътувания в чужбина - в Испания и във Великобритания. Пациентите не бяха дали информация за контакт с болни от маймунска шарка. При третия потвърден случай се оказа, че мъж е бил контактен на един от първите потвърдени случаи. Четвъртият потвърден случай беше на мъж, завърнал се от Италия.

Какво е маймунска шарка?

В края на юни 2023 г. от Министерството на здравеопазването съобщиха, че маймунската шарка е вирусно заболяване, което се причинява от вирус, принадлежащ към Род Orthopoxvirus на семейство Poxviridae. Заболяването се среща основно в държави от Централна и Западна Африка, но от 2022 г. случаи на маймунска шарка се съобщават от държави, за които заболяването не е характерно, без да са налице данни за пътуване на заразените до ендемични държави.

Препоръките, които от Министерството на здравеопазването направиха през миналата година, бяха към хората, имащи клинични оплаквания за маймунска шарка. Те трябва да потърси лекарска помощ, при възможност консултация с лекар инфекционист. При съмнение за маймунска шарка, заболелият трябва да се изолира в дома или в лечебно заведение, ако протичането на заболяването го изисква.

ОЩЕ: Обединеното кралство предупреди за разрастване на маймунската шарка

Инкубационният период на болестта обикновено е от 6 до 13 дни, но може да варира от 5 до 21 дни. Заболяването обикновено започва с треска, мускулни болки, умора и главоболие. В рамките на три дни от появата на симптоми обрив започва от мястото на първичната инфекция и бързо се разпространява в други части на тялото. Могат да се засегнати както дланите, така и стъпалата. Обривните единици прогресират едновременно, обикновено в рамките на 12 дни, като преминават през различни стадии. Преди обрива или едновременно с него при много пациенти се наблюдава подуване на лимфните възли.

Силно препоръчително е лицата с тази клинична картина да се изолират в самостоятелна стая и да използват индивидуални кърпи, прибори за хранене, спално бельо и др. При лабораторно потвърден случай на маймунска шарка изолацията продължава до завяхване на обривните единици. Хората с потвърдена диагноза маймунска шарка не трябва да напускат дома, освен при необходимост от провеждане на медицински преглед.

Инфекцията не се предава лесно от човек на човек, посочват на сайта си от Националния център по заразни и паразитни болести. Заразяването се случва при близък контакт с инфекциозен материал от кожните лезии на инфектиран човек, както и чрез респираторни капчици при продължителен контакт лице в лице.

Възможно е вирусът да бъде предаден и при използване на общо спално бельо, дрехи и тоалетни принадлежности, където оцелява за дълго време. Към момента в Европейския съюз (ЕС) няма одобрена ваксина срещу вируса на маймунската шарка, но ваксината срещу едра шарка показва ефективност срещу маймунската вариола, допълват от Центъра.

Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес