Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

След протести държавата се съгласи да вдигне парите за някои клинични пътеки

03 май 2019, 13:30 часа • 2323 прочитания

Ще има увеличение на финансирането на определени клинични пътеки още от 1 юни. Това стана ясно след среща при премиера Бойко Борисов, на която присъстваха председателят на Българския лекарски съюз (БЛС) д-р Иван Маджаров, министърът на здравеопазването Кирил Ананиев, представителят на Сдружението на областните болници проф. д-р Тодор Черкезов, председателят на Националното сдружение на общинските болници д-р Неделчо Тотев, както и директорите на УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“ и УМБАЛ „Александровска“ проф. Асен Балтов и доц. Костадин Ангелов.

Исканията станаха факт предвид протестите в Педиатрична болница (СБАЛ "Проф. Иван Митев"), като работещите там се оплакаха, че заради сегашната система на финансиране на клиничните пътеки не могат да лекуват деца дори при елементарни заболявания.

"На днешната среща се стигна до споразумение по най-бързия начин да се премине към преговори още тази година за повишава цените на клиничните пътеки, които са най-лошо финансирани, като става дума за тези, които финансират лечение на деца, бременни, т.е съсредоточаваме се върху майчино и детско здравеопазване", заяви д-р Иван Маджаров.

"БЛС настоява ако има икономия на средства в болнична помощ през настоящата година, те да бъдат използвани за да се изплати пропорционално и надлимитна дейност за предишни години, защото проблемите на които сме свидетели се дължат на неразплатената надлимитна дейност и замразените с години цени на клиничните пътеки", каза още д-р Маджаров.

От здравното министерство оповестиха, че механизмите за по-добро финансиране на лечебните заведения са три. Първият е Наредба № 3, която финансира лечебните заведения за дейности извън задължителното здравно осигуряване. По тази линия ще бъдат подпомогнати лечебни заведения в труднодостъпни и високопланински райони в страната, белодробните болници, психиатричните болници и спешната помощ. Именно по нея ще има финансиране от 1 юни. Вторият механизъм ще бъде чрез финансиране по линия на НЗОК, свързан с промяна на клинични пътеки, цените на някои от които не са изменяни от години. Предвиденият за това ресурс е в размер на 50 млн. лв. от НЗОК. Здравното министерство, съвместно с БЛС, започва работа по преценка на клиничните пътеки, за които да има повече пари, като акцент ще бъде поставен върху разходите за персонал.

Третият механизъм ще е подготвената от Министерството на здравеопазването Методика за формиране на разходите за персонал и определяне на индивидуалните работни заплати. Разпределение на средствата по този механизъм ще се извършва на база вътрешни правила във всяко лечебно заведение при спазване на указанията в методиката. Здравният министър Кирил Ананиев посочи, че документът е съгласуван с БЛС и с асоциациите на лечебните заведения и изрази надежда работата по методиката да приключи и по-рано от обещаната дата 15 май.

БЛС напомня, че на свое заседание на 24-ти април УС на съсловната организация настоя да бъдат предприети следните действия:

1. В спешен порядък да отпаднат лимитите за броя легла по клиники в Педиатрията. Ограничението да е общо за броя легла за педиатричните болници и отделения.

2. БЛС настоява за увеличаване на цените на медицинските дейности (особено за педиатричните пътеки) още в рамките на сега действащия Анекс към НРД 2018, като за тази цел се използва резерва на НЗОК.

3. Изплащане на т. нар. „надлимитна дейност“ на болниците на стойност 153 млн. лв. с икономии реализирани от бюджета за болничната помощ за 2019.

4. Съсловната организация настоява да бъде въведена потребителска такса за преглед на дете, която да бъде поета от държавата.

5. БЛС настоява за достойно заплащане на всички, работещи в здравния сектор, което да се реализира чрез реално остойностяване на труда на медицинските специалисти.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес