Инцидент с фатален край в Спешното отделение на болницата във Враца потресе страната. След 40 минути чакане на регистратурата 44-годишната жена почина пред очите на сина си.
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
Веднага след новината за трагичния инцидент по случая се самозесира Окръжна прокуратура – Враца. Министърът на здравеопазването проф. Асена Сербезова пък възложи на Изпълнителна агенция "Медицински надзор" проверка по случая.
Пред Actualno.com Сербезова обяви, че разпоредена не само проверка на случилото се в спешното отделение във Враца, но и преглед на протоколи и стандарти относно Спешна помощ. "Разпоредих и преглед в спешен порядък на действащия стандарт, както и относно спазването на правилата за вътрешния ред и съответните протоколи за поведение", заяви тя.
От Прокуратурата съобщиха, че тялото на жената ще бъде ексхумирано, с цел да бъде направена аутопсия и да се изготви съдебномедицинска експертиза за установяване причината за смъртта.
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
Образувано е и досъдебно производство за извършено престъпление. Деянието е квалифицирано като причиняване на смърт поради незнание или немарливо изпълнение на правно регламентирана дейност.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
Събира се допълнителна медицинска документация, касаеща здравословното състояние на починалата. Вчера са разпитани свидетели, сред които и близките на починалата. Иззета е медицинската документация по случая от МБАЛ - Враца, уточняват от обвинението.
Мъжът, с когото живеела на семейни начала, разказа, че жената се почувствала зле през нощта. Обадил се на телефон 112, но линейка не дошла и той я закарал сам до болницата.
"Карах я през цялото време да говори, да я чувствам, че има живот", разказа Николай Иванов.
Още: Вълшебното лекарство Ozempic нарушава зрението? ЕС започна разследване (СНИМКИ)
Още: След смъртта на бебе: 29 лекари в болницата в Сандански напускат
Въпреки критичното състояние на жената, дежурната сестра на регистратурата настоява да получи документи за самоличност и да направи тест за коронавирус.
Иван Илиев също е в болницата в този момент. Той е и човека, който заснема случващото се. "Направи ми впечатление неадекватното поведение на регистратурата. Тя трябваше, беше длъжна направо да отвори вратата и да извика медик", каза той.
"Може би е по-добре, че някой е заснел какво стана, защото иначе никой нямаше да повярва. Хора умират заради липса на лична карта", сподели Николай. Според него бюрокрацията в лечебните заведения е причината за фаталния край.
"При човек в безпомощно състояние първо трябва да се окаже незабавно помощ и после да се иска лична карта", категоричен е директорът на РЗИ-Враца Орлин Димитров, който също е уведомен за случая.
"Ние сме единствената държава, в която няма разписан алгоритъм за Спешната помощ", обясни д-р Станимир Хасърджиев от Национална пациентска организация. „В Спешните центрове не е ясно какво правиш първо, как познаваш дали един пациент е в спешно състояние", добави още той. Според него Министерството на здравеопазването трябва да изисква такива правила и да ги наложи.
Адвокат Мария Петрова смята, че в този случай освен престъпление от общ характер, трябва да се търси и престъпление от частен. "Поведението на дамата от регистратурата мога да оценя като злепоставяне", заяви тя.
Стана ясно, че жената на регистратурата вече е освободена от длъжност.
"Недопустимо е бюрократични изисквания да отнемат шанса за живот в ситуация, в която всяка секунда е ценна. В системата на здравеопазването трябва да се допускат и задържат хора, които са не само ценни със своите знания и опит специалисти, но преди всичко са човеци – с хуманно отношение към страдащите. И в същото време с професионална мисъл и бързина да дадат най-доброто от себе си, но и да бъдат емпати, защото няма нищо по-ценно от човешкия живот. Каквито и протоколи да има, в болничните лечебни заведения работят хора и личностните качества на всеки един трябва да бъдат преценявани през призмата и на емпатията", съобщи по-късно през деня в изявление до медиите Асена Сербезова.