Фелдшерите винаги са били на първа линия в здравеопазването. И преди коронавируса, фелдшерите сме се срещали с остри вируси. Не винаги достигат и до нас допълните средства от 1000 лв. Нашата професия е недобре позиционирана в доболничната помощ. Сваляме доверие от настоящия министър, защото три месеца вече чакаме за среща с него, за диалог. Това каза пред БНТ Александър Александров, председател на Управителния съвет на Сдружението на фелдшерите в България.
Още: Неврохирургът проф. д-р Зафер Токташ ще консултира безплатно в Пловдив!
Още: Още три области в грипна епидемия
Припомняме, че вчера Българският съюз на лекарските асистенти и фелдшерите излезе с остра позиция за водената до момента политика в здравеопазването и усложнената обстановка заради COVID-19 и заяви, че сваля доверието си от правителството.
Съюзът на фелдшери и асистенти снема доверието си от правителството
Но ще предприемат ли реални действия от Съюза? "Не е време за протести, даваме време на здравния министър и правителството да помислят върху исканията ни", допълни Александър Александров.
Още: Грипна епидемия в три области
Още: Влиза в сила забраната за износ на определени лекарства
"Искаме лекарските асистенти да бъдат оценени и да помагат", каза председателят на Управителния съвет на Сдружението на фелдшерите.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Да се признаят лекарските асистенти като такива каквито са, да се напише една наредба за лекарските асистенти, за техните функции и дейности, а това е задължение на Министерство на здравеопазването, което не е изпълнено, призова Александър Александров.
Има съответните материали по отношение на предпазни средства, по отношение на дезинфектанти, но въпросът с кадровия дефицит на лекарски асистенти е изключително голям, заяви още той.
"Ако имаше една далновидност на правителството и на управляващите в годините преди пандемията, сега можеше да се отреагира много по-адекватно, много по-правилно в правилната медицинска насока по отношение на тази зараза,. Ние можехме да вземем много по-добро участие в спешната медицинска помощ, много по-адекватно да защитаваме като превенция и като лечение след това, можехме да се включим и в доболничната помощ, в помощ на общопрактикуващите лекари, така че нашата професия е недобре оценена и недобре позиционирана в здравната система", заяви председателят на Българския съюз на лекарските асистенти и фелдшерите.
Още: Няма основания за Национална грипна епидемия: Говори проф. Ива Христова
Още: Военномедицинска академия въвежда хирургичен робот