Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Шефът на "Св. Екатерина": Няма да се сливат болници в София, говорим за немедицински дейности

22 май 2015, 10:49 часа • 12552 прочитания

Не става дума за сливане на болници - говорим за създаване на дружество, което да подпомага административните дейности като управлението на проекти и доставките на храна. Това обясни пред bTV директорът на болница „Света Екатерина” проф. Генчо Начев във връзка с обединението на 9 столични лечебни заведения.

Начев подчерта, че с колегите си в здравното министерство е обсъждал структура, която даже не е самостоятелно юридическо лице и ангажиментите й са обвързани само с немедицински дейности. Директорите на деветте болници ще изберат управител, като Начев беше категоричен: „И да ми предлагат такова нещо (бел. ред. - обединение на болниците), няма да приема”.

Той изрази мнение, че макар поръчките на лекарства и консумативи да не са разисквани, „няма лошо” те да се правят от едно място, защото така ще може да се преговаря за по-добри цени.

Начев е съгласен и с тезата на Москов, че за здравната реформа мнението на министъра е на първо място, а не мнението на отделните шефове на болници. Шефът на „Света Екатерина” призна, че съкращения в администрацията ще има, но акцентът при тях няма да е толкова намаляването на разходите, колкото облекчаването на дейността. Той подчерта, че трябва да има координация и да не се припокриват дейностите в отделните болници.

Диспансерите

Днес се очаква здравният министър Петър Москов да посети Русе. Точно там има протести срещу намерението да се обединяват онкодиспансери и многопрофилни болници.

Управителят на онкодиспансера в крайдунавския град д-р Камен Кожухаров поздрави министъра за драстичната реформа, но подчерта, че реорганизацията е по-различна от тази в София и до момента не са водени преговори с общината за сливането на лечебните заведения. По думите му се създава риск след заличаването на сегашната структура, пациентите от други градове, хиляди всяка година, да не припознаят новата и да предпочетат да се лекуват в местни болници.

Друг от медиците в онкодиспансера припомни, че централизираното поръчване на медикаменти се е практикувало от МЗ и преди, като обаче не са се вземали предвид нуждите на отделните региони и се е стигало до листа на чакащите.

В подкрепа на медиците от Русе се обявиха колегите им от Велико Търново, Шумен и други градове.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес