Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Шефът на ИАЛ: Не можем да регистрираме руска или китайска ваксина срещу COVID-19 без позволение от ЕС

14 декември 2020, 08:05 часа • 4487 прочитания

Реалистично е няколко дни след идването на ваксината, вероятно в началото на януари, може да се стартира ваксинация. Това заяви Богдан Кирилов, директор на Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ).

Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания

Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците

По думите му, ваксината на Pfizer/BioNTech има стабилност от 2 до 5 дни при температура в нормален хладилник. Той каза и нещо друго интересно – не можем сами да вземем решение дали да ползваме руска ваксина или китайска, защото трябва такава ваксина да бъде одобрена съгласно европейските стандарти – т.е. в синхрон със законодателството на ЕС, а българското законодателство е синхронизирана с него.

Според информация на Reuters, в Унгария, където мнозина в България смятат, че руската ваксина "Спутник V" ще се използва, всъщност има планове на държавата да се направи клинично изпитание на ваксината, с участието на до 3000 души.

Предвижда се да има сертификати за всички, които ще се ваксинират. Това ще влиза в модул на Единния информационен портал. Кирилов обаче заяви пред БНТ, че не можело да се каже ще има ли необходимост от такъв сертификат и се оправда, че не било решение на държавата дали ще ти искат ваксинационен сертификат, ако искаш да пътуваш със самолет.

Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците

Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница

Попитан дали България ще освободи от отговорност при странични ефекти производителите на коронавирусна ваксина, отговорът беше, че от регулаторна гледна точка със сигурност носят отговорност за безопасността на ваксините.

1,3 млрд. дози се осигуряват от ЕК на първи етап, ако всичките 6 ваксини, за които има договорка, бъде получено разрешение. Все още не е ясно дали и шестте ваксини ще получат разрешение, по думите на директора на ИАЛ.

Може би към средата на 2021 година ще има по-сериозен избор от ваксини, каза още Кирилов.

"Надявам се хората да разчитат на науката, защото това е единственият гарант за качество и безопасност", заяви ръководителят на ИАЛ относно безопасността на ваксините.

Още: Вълшебното лекарство Ozempic нарушава зрението? ЕС започна разследване (СНИМКИ)

Още: След смъртта на бебе: 29 лекари в болницата в Сандански напускат

"Предполагам, че в следващите месеци ще има и други разрешени за употреба срещу коронавируса", посочи Кирилов, след като уточни, че в ЕС разрешено конкретно за лечение на COVID-19 лекарство е само "Ремдесивир".

Още: Д-р Чавдар Ботев за коронавируса: За съжаление пациентите в много отношения са много по-напред от лекарите

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес