Реалистично е няколко дни след идването на ваксината, вероятно в началото на януари, може да се стартира ваксинация. Това заяви Богдан Кирилов, директор на Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ).
Още: Трета жена постъпи в "Пирогов" заради ботокс
Още: Държавата нареди проверка след ботокс-инцидентите
По думите му, ваксината на Pfizer/BioNTech има стабилност от 2 до 5 дни при температура в нормален хладилник. Той каза и нещо друго интересно – не можем сами да вземем решение дали да ползваме руска ваксина или китайска, защото трябва такава ваксина да бъде одобрена съгласно европейските стандарти – т.е. в синхрон със законодателството на ЕС, а българското законодателство е синхронизирана с него.
Според информация на Reuters, в Унгария, където мнозина в България смятат, че руската ваксина "Спутник V" ще се използва, всъщност има планове на държавата да се направи клинично изпитание на ваксината, с участието на до 3000 души.
Предвижда се да има сертификати за всички, които ще се ваксинират. Това ще влиза в модул на Единния информационен портал. Кирилов обаче заяви пред БНТ, че не можело да се каже ще има ли необходимост от такъв сертификат и се оправда, че не било решение на държавата дали ще ти искат ваксинационен сертификат, ако искаш да пътуваш със самолет.
Още: Кога се прави тест за грип? Говори инфекционист
Още: Пак след поставяне на ботокс: Приеха втора жена в „Пирогов“
Попитан дали България ще освободи от отговорност при странични ефекти производителите на коронавирусна ваксина, отговорът беше, че от регулаторна гледна точка със сигурност носят отговорност за безопасността на ваксините.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Оперираха пет момиченца с по две матки в "Майчин дом"
Още: Проф. Кантарджиев: Пикът на грипа ще е между 3 и 5 февруари
1,3 млрд. дози се осигуряват от ЕК на първи етап, ако всичките 6 ваксини, за които има договорка, бъде получено разрешение. Все още не е ясно дали и шестте ваксини ще получат разрешение, по думите на директора на ИАЛ.
Може би към средата на 2021 година ще има по-сериозен избор от ваксини, каза още Кирилов.
"Надявам се хората да разчитат на науката, защото това е единственият гарант за качество и безопасност", заяви ръководителят на ИАЛ относно безопасността на ваксините.
Още: От днес: Първа област отмени грипната епидемия
Още: Всяко трето експертно решение на ТЕЛК е пожизнено, проблемите в системата продължават
"Предполагам, че в следващите месеци ще има и други разрешени за употреба срещу коронавируса", посочи Кирилов, след като уточни, че в ЕС разрешено конкретно за лечение на COVID-19 лекарство е само "Ремдесивир".