Нито една здравна система, а и най-малко тези на Балканите и в случая България, е била подготвена за такава заразеност на хората, каквато има при коронавируса. Това каза пред BTV директорът на УМБАЛ „Александровска“ доц. Димитър Буланов.
Още: Ваксинация на бременни срещу опасна за бебета болест: Държавен план
Още: СЗО се готви за нови пандемии
Според него основното за този тип бързо разпространяващи се инфекции е хората да бъдат изолирани. Затова мерките, предприети в началото на разпространението на вируса, са били адекватни и ефективни.
"Прогнозите не са точни. Това, което се случва до сега и през последния месец, показва, че броят на откритите носители на COVID-19 намалява, респективно намаляват и пациентите с развити симптоми на заболяването, които изискват лечение в болница", обясни доц. Димитър Буланов.
Експертът съобщи, че в миналото инфекциозните клиники са се строили основно в големите градове и затова в момента страда цялата система. Процесът на реорганизация на лечебните заведения обче продължава, той няма да завърши скоро, посочи той. По думите му скоро в рамките на Александровска болница ще заработи инфекциозна клиника в отделна сграда.
Още: Д-р Алина Десимирова: Натурална формула елиминира усещанията за безпокойство, стрес и “бърнаут“
Още: Безплатни консултации с неврохирург - проф. д-р Зафер Токташ
"Има инициатива на болницата и столичната РЗИ, по която се работи от два месеца, за да се създаде отделна структура на територията на болницата. В отделна сграда ще има инфекциозна клиника“, увери доц. Димитър Буланов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Последното действащо общинско детско отделение в София остава без педиатри
Още: Още едно дете е прието в болница в София с менингокова инфекция
Отново ръст на случаите на коронавирус в България, пак тенденция за повече влизащи в болница