Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Шефовете на частните болници искат по-високи заплати за медиците, но инфлацията пречела

20 юли 2022, 11:29 часа • 3188 прочитания

Мениджърите на всички болници в България, независимо от формата на собственост, за пореден път заявиха своите притеснения от ниското ниво на заплащане в сферата на здравеопазването. Те са категорични, че заплатите трябва да бъде увеличено и адекватно остойностено спрямо количеството и качеството на положения труд. Това се казва в декларация, изпратена до медиите от Националното сдружение на частните болници относно решението на Върховния административен съд да спре изпълнението на пет параграфа от Анекса към Националния рамков договор. С това решение беше спряно и увеличението на заплатите на медицинските работници.

Според мениджърите на частните болници е недопустимото поведение на държавата, заложила клаузи, водещи до "масов фалит на болници и до невъзможност за изплащане на тези заплати и оказване на болнична медицинска помощ на пациентите".

"Защо, ако продължи действието на оспорените клаузи, ще имаме масов фалит на болници?", питат риторично от сдружението на частните болници. И обясняват, че цените на енергоносителите са се увеличили до 300%, с 12% до 15% е увеличението на цените на стоките и услугите, които болниците ползват, а с 25% са се увеличили цените на клиничните пътеки, амбулаторни и клинични процедури, което при досегашните лимити автоматично означава 25% намаление на обема дейност. „От другата страна стои само 10% увеличение на бюджета за болнична медицинска помощ, респективно на бюджетите на болниците спрямо 2021 г.“, аргументират се от сдружението.

„Ясно е, че това уравнение няма решение. Или ако има, то е умишленият фалит на болници, чиито управители биха носили и наказателна отговорност за не предотвратяването му“, казват от болничните заведения.

Това ще застраши и интересите на пациентите поради невъзможност от страна на лечебните заведения за покриване на останалите разходи, свързани с консумативи, лекарства. Фиксираните лимити за болниците не им позволяват да компенсират по-високите разходи за възнаграждения с увеличаване на дейността си, но им създава задължение да поддържат количеството и качеството на медицинската услуга.

„Заплатите са функция от всичко това. Затова с решението си съдът не „спира“ повишаването на заплатите в болниците, а напротив – премахва пречките това да се случи", се казва в декларацията.

Мениджърите на частните болниците са против лимитирането на болничната медицинска помощ в ущърб и за сметка на пациентите и изпълнителите ѝ. Те са против необоснованата и обидна дискриминация на сектор „Здравеопазване“, както и против административното регулиране и уравниловката на заплатите в болничното здравеопазване.

ОЩЕ: За пореден път - медици протестират за заплатите си

Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес