Работещи в детското и училищното здравеопазване в София блокираха с протест движението по ул. "Московска" пред сградата на Столичната община.
Още: Кой ще победи: Училището или телефоните? Отговорът от просветния министър
Още: Оценките от матурите: Съдът наложи забрана, чака се развитие
Акцията е организирана от синдикатите КНСБ и КТ "Подкрепа" с искане за увеличение на основните заплати в сектора от 1350 на 1890 лв.
Синдикалистите определиха като "подигравка" направеното вчера предложение от кмета Васил Терзиев за ръст на заплатите със 100 лв. от 1 април. Още: Здравни работници в градини и училища излизат на протест
Още: Да се изучава ли религия в училище? Проучване
Още: Така излезе: Учителите в черния списък на "Възраждане" сами са си виновни
"Столичната община се подиграва с нас, за 200 души - 100 лв., за 2000 - нищо", коментира Тодор Капитанов, вицепрезидент на КНСБ.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Ще има ли задължителна матура по математика: Отговорът на просветния министър
Още: Повече нова литература, но без да се жертва класическата: Обмислят промени в учебните програми
Синдикатите искат и увеличение на парите за работно облекло от 450 на 500 лв. годишно, както и увеличение на обезщетението при пенсиониране до 9 брутни месечни възнаграждения.
Позицията на Терзиев
"Молбата ми е да подходим цивилизовано, това е бил подходът ми през цялото време", заяви столичният кмет, който се отзова на молбата на протестиращите да дойде при тях. Още: Дупката между директорите милионери и медицинските сестри трябва да се намали тази година (ВИДЕО)
Васил Терзиев изтъкна, че няма как да реши натрупаните проблеми на хората в София през последните години за един ден. "Продължаваме разговорите, протегнахме ръка и могат да потвърдя, че през април продължаваме разговорите, за да може да намерим път и за вашите проблеми", каза той на протестиращите.
Още: В търсене на знания: 4 частни училища, които променят правилата
Още: За две години нито един студент не е избрал да учи безплатно и да остане у нас
Той подчерта, че не печели от това те да не получават заплащане. Децата са най-важното нещо и затова разбираме какъв е проблемът, заяви кметът. Той припомни, че дарява своята заплата и че ще продължава да работи, за да намери решение. "Моята заплата я дарявам. Ако не исках това, щях да си седя горе в кабинета, а нямаше да съм тук сред вас и да търся решение", каза Васил Терзиев.
"Това, което ние предвиждаме да направим в максимално бърз порядък, е да намерим решение. Въпросът беше готови ли сме на 35% увеличение, отговорът е "не", заяви кметът.