Все още няма научно потвърдени данни, че по-нова мутация на новия коронавирус SARS-CoV-2 е по-малко смъртоносна, но наблюденията на скорошната картина подсказват такъв развой на нещата. Мутацията е тази, която циркулира в Европа, включително в България. Това заяви вирусологът доц. д-р Любомира Николаева-Гломб, която е част от Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ).
Още: Важна стъпка в битката с човешкия папилома вирус у нас
Още: БЛС: В електронните здравни досиета има информация за алергиите, проблемът е в достъпа
Много предварителните резултати от изследвания на НЦЗПБ показват, че клетъчният имунитет срещу SARS-CoV-2 е много по-силен, добави доц. Николаева пред БНТ. И уточни, че същите данни подсказват и, че кръстосаният имунитет също работи - ако сме карали друг коронавирус, те са общо 4 освен SARS-CoV-2, то може да се надяваме да караме COVID-19 много по-леко или изобщо да не се заразим. Какво разказа по тази тема пулмологът д-р Александър Симидчиев пред Actualno.com - НАУЧЕТЕ ТУК!
Според доц. Николаева, за предстоящия есенно-зимен сезон ще трябва да се вземе предвид положението в затворени помещения. Тя даде пример от германско изследване - при помещение, което е голямо 100 квадратни метра и в него има 10 души, безопасното време за престой при проветряване на всеки час е 3 часа, ако един от тези 10 души е заразен, но още няма видими симптоми.
Доц. Николаева сподели и, че очаква с нетърпение резултатите от друго практическо изследване в Германия - за разпространението на вируса при публични събития като концерти!
Още: Безплатни консултации през месец април с водещ турски професор по ортопедия проф. Ерден Ертюрер
Още: "Ден без смъртен случай от COVID-19, в цели 16 области не е открит нито един случай"
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Проф. д-р Деря Балбай отново ще консултира пациенти с урологични проблеми в София
Още: Вместо 50, изминават 100 км: Проблеми пред Спешната помощ по пътя Луковит – Плевен