Разпространението на ковид и опасността от новия вариант омикрон задълбочават психическите проблеми, твърдят психотерапевти. В Русе се увеличават случаите на хора, които търсят помощ. Според специалистите причината за това е продължаващата дълго време пандемия, която оказва влияние най-вече върху финансовото състояние на семействата, съобщи БНТ.
Още: Христо Хинков: Без двойно увеличение на заплатите няма да има кой да работи в психиатриите
Още: Менингококовата инфекция у починалото бебе е причинена от серотип, за който няма ваксина в ЕС
Хората споделят, че вече не си правят дългосрочни планове. А тези, които са се сблъсквали с вируса, се страхуват преживяното да не се повтори.
Психологът Траян Личев споделя, че преболедувалите ковид бавно възвръщат вярата в себе си и във възможностите си. В момента той помага на човек с такива проблеми.
"Прав, здрав, но вътрешното му усещане е, че още не е готов за работа, не може да се възстанови напълно, това се отразява и на семейството му, на отношенията със съпругата му, с децата, чувства се че е ненужен, непълноценен", коментира Траян Личев, психолог и психотерапевт.
Още: Властта с идея как да тушира напрежението в психиатричните болници
Още: Вашето здраве е приоритет – пътувайте безплатно до Истанбул за преглед при специалист
Психоаналитикът Янка Василева казва, че първата вълна на пандемията е подействала като шок, но и като мобилизация на хората. Сега обаче ковид изважда на повърхността забравени страхове и тревоги.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кои са най-честите ортопедични проблеми и как се лекуват?
Още: Доц. д-р Дановска-Младенова: Висок клас магнезий елиминира безпокойството и атаките на мигрена
"Това продължи прекалено дълго и кризата стана перманентна. Засилиха се тревожните разстройства като цяло", каза Янка Василева, психолог и психотерапевт. Ковид пандемията, по думите на психолозите, е довела и до страх от социални контакти.
"Прекаленото оставане вкъщи - тук се засили вече социалната фобия и зависимостта от екрана. Децата вече нямат социалните умения, трудно поддържат приятелства. При възрастните се изостря икономическата несигурност", допълни Янка Василева.
За да се преодолеят кризисните ситуации, психотерапевтите съветват за повече разговори с близки хора, повече движение и занимания с любими неща.
Още: Ангел Кунчев не вижда смисъл за масова имунизация при 5 случая на менингокок
Още: От днес: Започва ваксиниране срещу менингококова инфекция
Още: Разкриха главните причини за депресията