Дистанцията, дезинфекцията и маските най-вероятно ще се върнат по-късно през септември месец. Септември или октомври месец ще има нов вариант. Това заяви пред bTV вирусологът и съветник на премиера по здравните въпроси проф. Радка Аргирова.
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
"Скритата заболеваемост много ме тревожи, защото хората не могат да свикнат с това, че щом имат неразположение, трябва да се обърнат към лекар", добави тя.
Проф. Аргирова поясни, че ръстът на случаите на коронавирус се дължи на съвсем различен вариант на Омикрон. Става въпрос за генетичните линии BA.4 и BA.5: Седмицата на коронавируса: Заразата отново настъпва по-силно. Този вариант (де факто двете линии са различни вируси) протича леко, но заразява силно, като всички мерки, които се предприемат, са против заболяването. Стратегията на вируса е да оживее и да се разпространява, а най-възможно е там, където няма резистентност от страна на организма, отбеляза проф. Аргирова.
При новите линии симптомите включват по-рядко загуба на вкус и мирис, а по-често са типично грипоподобни - втрисане, силно главоболие, силна умора. Малко по-дълго се влачат новите генетични линии на вируса, като може да минат и две седмици, докато човек се възстанови, уточни проф. Аргирова. Тя посъветва да се правят леки физически упражнения, след като отмине активната фаза на инфекцията, за да има по-бързо възстановяване.
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
Съветникът на премиера по здравните въпроси призова хората, които не са се ваксинирали, да го направят, включително и с четвърта доза.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
Още: Вълшебното лекарство Ozempic нарушава зрението? ЕС започна разследване (СНИМКИ)
По отношение на маймунската вариола, проф. Аргирова заяви, че болестта засега не е проблем заради малкия брой заразени с маймунската шарка. Случаите протичат леко и световната статистика към настоящия момент дава хиляди случаи, но смъртните случаи е само един-единствен в държавите, където болестта не е ендемична т.е. извън Африка, каза вирусологът: Маймунската шарка - първи данни, че може да става въпрос за различен от познатия вирус
Тя смята, че в България до епидемия от маймунска шарка няма да се стигне.
Още: Лек спад в броя на новите случаи на коронавирус у нас за денонощие
Още: След смъртта на бебе: 29 лекари в болницата в Сандански напускат
Още: Здравният министър за парите за инвитро: При необходимост тези 2 млн. лв. ще ни бъдат върнати