"Аз съм привърженик на ваксините като такива, друг е въпросът, че добри грипни ваксини почти няма и тези ваксини, които се произвеждат и които се продават, имат слабо въздействие върху организма. Неефикасността на грипната ваксина е пословична. Според все повече проучвания, повтарящата се ежегодна грипна ваксинация също има отрицателно влияние върху ефикасността ѝ." Това каза за агенция "Фокус" проф. Маргарита Апостолова, ръководител на лаборатория по Медико-биологични изследвания към Институт по молекулярна биология на БАН.
Още: Неврохирургът проф. д-р Зафер Токташ ще консултира безплатно в Пловдив!
Още: Още три области в грипна епидемия
По думите ѝ, "изследвания на редица международни колективи, проведени през миналата година, отново потвърждава това. Тези изследвания насочват внимание към слабия ваксинален имунен отговор при възрастните хора и дори бяха идентифицирани придружаващи заболявания, които допълнително биха намалили ефективността на такива грипни ваксини. Тези проучвания целят да докажат и да видят каква е разликата в заболеваемостта от грип при ваксинирани и неваксинирани лица. И обикновено такава разлика няма."
"Сезонната противогрипна ваксина, обаче няма да попречи на способността на организма да се бори с коронавируса. Както за SARS-CoV-2, за вируса, така и за грипните вируси се знае, че ще циркулират през есента и зимата, и поради това се препоръчва всички възрастни при възможност да получат противогрипни ваксини тази есен, за да се предотврати развитие на тежък грип, който е причинен примерно от вирусите от тип А и В, което също може да доведе до хоспитализация. Хубавото нещо е, че тези ваксини са практически безвредни. И очакванията на хората са много големи, но какво ще се получи, никой не знае", допълни още тя.