„Омикронът ще влезе у нас по празниците. Епидемиологично разпространение ще е през януари”. Това очаква епидемиологът проф. Тодор Кантарджиев, консултант по ваксинирането към Столичната община.
Още: Мултиплен Миелом – болестта, която често се прикрива зад болка в гърба, слабост и умора
Още: Лекари с последни новини за бебето с менингокок в Пловдив
Той посъветва хората, които се прибират от чужбина, или такива, които имат грипни симптоми, да не се събират с много хора. „Който е болен, да е изолиран”, препоръча проф. Кантарджиев. Той обясни, че този вариант на коронавируса се разпространява много лесно. Това важи и за ваксинираните. Затова и препоръча бустерна доза. За ваксинираните с оксфордската ваксина, тя може да е от другите два препарата.
Проф. Кантарджиев обясни разликата между предишните варианти на коронавируса и този. „Омикрон има 37 мутации в шипчестия протеин. По-лесно се разпространява. Лошото е, че има имунологично бягство. И преболедувалите, и ваксинираните не са достатъчно добре защитени. С бустера се увеличава защитата”, каза проф. Кантарджиев.
Днес пристигат ваксините за деца. „Никой няма да задължава никого да си ваксинира детето”, увери той.
Още: Лошото време бави пристигането на третия медицински хеликоптер
Още: За менингококовата болест трябва да се действа бързо: Говори инфекционист
„Когато дойдоха Делта и Омикрон вариантите, децата вече боледуват. Направиха изследване във Великобритания и то показа, че 14% от децата карат дълъг COVID. Това значи, че 6 месеца детето няма да има апетит, лесно ще се уморява. Но за родителите - ако искат да си предпазят детето, мама и татко да се ваксинират”, заяви проф. Кантарджиев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Христо Хинков: Без двойно увеличение на заплатите няма да има кой да работи в психиатриите
Още: Менингококовата инфекция у починалото бебе е причинена от серотип, за който няма ваксина в ЕС