Случаите на ухапани от кърлежи се увеличават. Това заяви пред БНР проф. Тодор Кантарджиев, който е съветник по здравните въпроси на Столична община.
"Важно е да направим три неща. Първо - да не пренасят много болести. Второ - веднага да бъде свален кърлежът. Трето - веднага да бъде направена профикалтика с еднократно взимане на доза антибиотик, за да се намали възможността да се развие инфекцията", обясни експертът.
По думите му няма увеличаване на Лаймската болест - 30 случая от началото на годината, 5 са случаите на Марсилска треска. "Тази тенденция трябва да се запази".
Като най-важно за това проф. Кантарджиев посочи, че не трябва да се ходи в тревните площи. "Децата не трябва да се пускат да играят в тревата, а ако са играли там, след това веднага трябва да бъдат проверени", подчерта той.
"Като се махне кърлежът, не трябва да се ползва йод. Това е така, защото няколко дни след ухапване трябва да се наблюдава мястото - да не настъпи зачервяване, подуване или друга реакция", отбеляза професорът.
"Не е необходима и инжекция за тетанус, каквато се препоръчва в някои болнични заведения", категоричен е Кантарджиев.
Той отбеляза, че със затоплянето на времето ще започнат и стомашно-чревни инфекции.
"Случаите на хепатит се увеличават в края на пролетта", каза още проф. Кантарджиев. Като превенция той отново препоръча добра хигиена на ръцете и комуникациите.