Плашеха ни с нови имена, пък то не става – да го видим тоя. Така бившият директор на НЦЗПБ (Националният център по заразни и паразитни болести) проф. Тодор Кантарджиев коментира информацията за новия изпъкващ Ковид вариант: Нов вариант на COVID буди тревога, увеличи с 13 пъти за месец болните в Индия
Още: Ваксинация на бременни срещу опасна за бебета болест: Държавен план
Още: СЗО се готви за нови пандемии
Ковид има едно много голямо разнообразние – не е обаче смъртоносен. Не е опасен за активните хора, а за тези, които са в болници. Трябва да пазим интензивните отделения и хората с хематологични заболявания, подчерта проф. Кантарджиев пред Нова телевизия.
По думите на проф. Кантарджиев това, което този вариант прави, е конюнктив при децата – зачервяват им се очите и минава, каза той.
Специално за скарлатината, професорът прогнозира реален спад на заболеваемостта чак през месец май. И посъветва да се понамалят хлорните препарати за дезинфекция.
Още: Д-р Алина Десимирова: Натурална формула елиминира усещанията за безпокойство, стрес и “бърнаут“
Още: Безплатни консултации с неврохирург - проф. д-р Зафер Токташ
Проф. Кантарджиев напомни и, че "държавата се чуди какво да прави" вече 3 години с ваксините за варицела. Идеята е била тази ваксина да се осигурява от държавата, а ако някои родители не искат ваксинация, да подписват съответната декларация.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Последното действащо общинско детско отделение в София остава без педиатри
Още: Още едно дете е прието в болница в София с менингокова инфекция
Да, сега има увеличение на леки форми на заболявания, респираторни, които обаче са доста разнообразни, заяви още професорът. При децата имало вирус с доста тежка хрема, кашлица. Имало лека температура и уморяемост в тези случаи, каза Кантарджиев.