Здравният сектор се споразумя с държавата каква ще е стратегията за овладяване на Ковид и колко ще се плаща за определени лечебни дейности, когато говорим за коронавируса. Подписан е съответният анекс към Националния рамков договор 2020-2022 за медицински дейности, съобщиха от Българския лекарски съюз (БЛС).
Още: Ваксинация на бременни срещу опасна за бебета болест: Държавен план
Още: СЗО се готви за нови пандемии
С анекса се дава възможност на лечебните заведения да сключат договор с Касата за такава структура на леглата, с каквато са работили по време на ковид вълните, в рамките на общия брой на леглата в болниците, не повече. Подобна мярка е в изпълнение на стратегията за привеждането в готовност на системата за посрещане на евентуална вълна. Така от една страна се гарантира лечението на усложнените пациенти с COVID-19, а от друга няма да се допусне забавяне и ограничаване на лечението на останалите заболявания, убедени са от БЛС и НЗОК. Дали обаче при по-мащабна ковид вълна броят на леглата ще е достатъчен при такова струкуриране е отделен въпрос.
Освен това, се увеличават цените на клиничните пътеки за лечение в интензивно отделение на пациенти с COVID-19, като цената на Клинична процедура 3 от 550 лв. става 700 лв. на ден за пациенти с коронавирус (това лечение е с механична вентилация), а Клинична процедура 4 - от 250 на 300 лв. на ден (без апаратна вентилация).
Здравноосигурените лица пък ще могат да си поставят ваксина срещу COVID-19 при всеки общопрактикуващ лекар, а лечебните заведения за болнична помощ, които със заповед на министъра разкриват ваксинационни кабинети за имунизация срещу COVID-19, ще получават заплащане за тази дейност. И още: лекарите ще могат да издават на пациентите електронни направления за безплатни антигенни тестове за COVID-19.
Още: Д-р Алина Десимирова: Натурална формула елиминира усещанията за безпокойство, стрес и “бърнаут“
Още: Безплатни консултации с неврохирург - проф. д-р Зафер Токташ
От БЛС казват и, че имало "сериозен ръст" в плащанията за детските кардиохирургични пътеки, но не уточняват числата - те са в анекса, който предстои да бъде публикуван в Държавен вестник. Феталната морфология при бременност, ехографията на млечна жлеза, тест за поносимост при прилагане на анестезия също са част от договореностите по Анекса на НРД.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Последното действащо общинско детско отделение в София остава без педиатри
Още: Още едно дете е прието в болница в София с менингокова инфекция
С анекса ще влязат в сила и промените в Наредба 8 за профилактичните прегледи и диспансеризацията, които включват разширяване на пакета от дейности поети от НЗОК за деца, бременни жени и хора над 18-годишна възраст, както и за някои специфични групи като лица в риск от злокачествено новообразувание.
ОЩЕ: Спад в броя на новите случаи на коронавирус за денонощие