Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Петър Москов в центъра на модел "КОЙ" за санаториумите на България

09 март 2015, 13:20 часа • 119533 прочитания

Сигурен съм, че ще деинсталираме модела „КОЙ” – първо го заявяваме и след това се справяме с него. Това заяви сегашният здравен министър и член на Реформаторския блок д-р Петър Москов на 10 ноември миналата година в сутрешния блок на Нова телевизия. Същият ден, в който VI-22 състав на Софийски градски съд (СГС) взема решение, с което на практика позволява овладяването на ключово заведение в контролирания от Москов здравен сектор - „Специализирани болници за рехабилитация – Национален комплекс” ЕАД (СБР-НК). Позволява се и възможността чрез хитър законов маньовър куп имоти на лечебното заведение да стигнат до частни ръце. Не какви да е имоти - а санаториуми, които могат да носят куп пари на частния пазар. И които трябва да се ползват за лечение по клични пътеки, но вместо това се създават условия тези апетитни имоти да станат частен актив и да носят печалби за милиони левове – не обаче на държавата.

На база на решение на СГС здравният министър Петър Москов отменя две заповеди на служебния си предшественик д-р Мирослав Ненков, с които е назначен Съвет на директорите на СБР-НК и е подписан договор за управление на лечебното заведение. Съвет, който е против санаториумите да излизат от контрола на държавата. Контрактът е подписан между Съвета на директорите и здравното министерство на 4 ноември миналата година, но след това, на 12 декември, министър Москов отменя процедурата за провеждане на конкурс за управлението на СБР-НК, с който д-р Стоян Маджаров, общински съветник на ГЕРБ в София, поема ръководството на заведението. Това става при действащ вече договор между д-р Маджаров и здравното министерство – при нарушение на Наредба номер 9 от 2000 година, която определя реда и условията за провеждане на конкурси за управление на лечебни заведения, категоричен е потърпевшият д-р Стоян Маджаров пред Actualno.com.

Предисторията

Защо моделът "КОЙ"? Защото следваме парите – така, както ни повтаря Брюксел в рамките на мониторинговия ни доклад за борба с корупцията и за реформа на съдебната система.

СБР-НК е без аналог в българската система на здравеопазването, в състава на което влизат вече 12 специализирани болници за рехабилитация, разположени на територията на цялата страна в утвърдени балнеолечебни курорти. 13-тата вече е върната на Община Троян. Използват се природни и лечебни фактори – климат, минерални води, лечебна кал в съчетание с апаратна физиотерапия, кинезетерапия. СБР-НК ЕАД е търговско дружество със 100% държавно участие и принципал - Министерство на здравеопазването. А 12-те държавни санаториума са в забранителния списък за приватизация.

През 2013 година приходите на СБР-НК са в размер на 27,1 млн. лева, печалбата им е 1 млн. лева. На 9 февруари тази година самият Петър Москов каза нещо много интересно в Добрич – че целият комплекс от болници за рехабилитация и санаториумите в България ще бъдат подложени на комплексна оценка, за да е ясно какъв е ресурсът. Защото този комплекс може да е "дестинация за хора, ползващи социални и здравни пакети в богатите европейски държави", заяви сегашният здравен министър. И подчерта: "В Северна Европа, социалните и здравни фондове плащат около 3 хил. евро на месец за възрастен човек, за да ползва пакет за санаториум. След като тези пари могат да дойдат в България, би било неразумно да не го правим", визирайки местата с "природни дадености", където може да има инвестиции, включително публично-частни партньорства, концесиониране и привличане на роден и чужд капитал.

Скандалът

Няма невъзможни неща – особено когато говорим за забранителни списъци. По времето на кабинета "Орешарски", тогавашният здравен министър Таня Андреева започва да прилага хитра схема, с която да заобиколи забранителния приватизационен списък. Решението е просто – имоти, стопанисвани от СБР-НК – предимно санаториуми, се дават безвъзмездно на съответната община. А след това тя поема грижата – отдаване под наем, публично-частно партньорство и т.н.

На 23 юни миналата година Министерският съвет одобри намаление на капитала на СБР-НК с 3,6 декара земя при курортна поликлиника и балнеолечебница в село Шипково, Троянска община. Скандалното е, че още на 22 май Община Троян обявява конкурс за отдаване под наем на имота – месец преди решението на МС. По същата схема тръгват процедури за други терени – минералната баня в Момин проход, два имота пак там – в местността Параклиса (5,2 декара) и в „Туристически комплекс”. В Костенец на мушка са "Вили Костенец" и имот от 15,2 декара, където са разположени банята, балнеолечебницата, курортната поликлиника. За да е пълен комплектът, предвидени са и 5,1 декара за отдаване, където се намират басейн с олимпийски размери, детски басейни и прилежащите им съоръжения.

Най-интересният имот обаче са близо 5 декара между петзвездния "Грандхотел Поморие" и санаториума на Министерството на отбраната. Там се намират калолечебница и находище на кал. А директор на санаториума в Поморие е г-жа Плумелина Мичева. Точно тя става временно изпълняващ длъжността директор на СБР-НК, след като Таня Андреева освобождава от длъжност целия директорски борд на лечебното заведение, начело с д-р Ченко Чалъков. Д-р Чалъков управлява СРБ-НК от 2002 до 2009 година, а през септември 2013 година печели конкурс, с който се връща начело на СРБ-НК като изпълнителен директор. И е твърдо против безвъзмездното даряване на имоти на лечебното заведение на общини. Официално той бива освободен от поста си заради „източване на здравната каса” – думи на Андреева пред bTV. Пред Actualno.com д-р Чалъков заяви, че и досега НЗОК не е открила нарушения, извършени от него. На Facebook страницата на д-р Чалъков е публикувано и съобщение за негова жалба заради фалшификация на подписа му заради Централната баня в град Баня.

Да не забравяме – Таня Андреева заплаши със съдебно дело Агенция ПИК точно защото беше публикувана нейна снимка на почивка в Поморие. Андреева оспори автентичността на снимката, а целият скандал стана факт в момент, в който вървяха драми с "Пирогов", а след това излезе наяве подписана със задна дата заповед за освобождаване на шефа на болницата доц. Стоян Миланов.

Авгиевите обори

След като става и.д. на СБР-НК на 17 юли, 2014 година за срок от 90 дни или до провеждане на конкурс за избор на нов управителен съвет на лечебното заведение, г-жа Плумелина Мичева се кандидатира на конкурс за нов изпълнителен директор на лечебното заведение, който е обявен на 29 август, 2014 година и приключва на 30 септември миналата година. Но отпада още на първия етап – заради липса на образователна квалификация. Причината – Мичева няма образованието, за да стане изпълнителен директор, смята държавата.

Оказва се, че Плумелина Мичева има диплома за магистър по "Административен и здравен мениджмънт" от Факултета по обществено здраве на ВТУ "Св. Св. Кирил и Методий". Факултетът е закрит през 2001 година – отнета му е акредитацията. Мичева обаче представя и уверение от Бургаския свободен университет за семестриално завършена магистърска програма по специалност "Маркетинг и управление на туристическия бизнес", но тя не е призната от Комисията за провеждане на конкурса, защото не покрива изискването за степен "Магистър по икономика". Отделно Мичева не представя свидетелство за призната специалност "Медицинска информатика и здравен мениджмънт" или "Икономика на здравеопазването", а само седеммесечна квалификация по "Икономика на здравеопазването" от УНСС. Това не се приравнява на посочената специалност, която е изскване по конкурса, казва победителят в конкурса е д-р Стоян Маджаров.

Плумелина Мичева обаче не е съгласна и обжалва решението на конкурса първо пред Министъра на здравеопазването. Там жалбата не минава и следва обжалване пред Софийски градски съд. С това обжалване е спряно вписването в Търговския регистър на новия Съвет на директорите на СБР-НК, начело на който е д-р Маджаров. Така СБР-НК не може да сключва договори с трети страни и практически дейността на лечебното заведение е блокирана.

Крайно интересен факт е, че Мичева подава три идентични искови молби да не се допусне вписване в Търговския регистър на промяната на Съвета на директорите на СБР-НК, които се разглеждат от три съдебни състава. Първите два – водени съответно от съдия Мирослава Кацарска и от съдия Десислава Добрева, отхвърлят молбата. Но третият (VI-22), воден от съдия Нели Алексиева, я уважава. Следва обжалване от д-р Маджаров, като той пише и писмо до здравния министър Петър Москов за случая с призив самото министерство да предприеме действия – на 13 ноември, 2014 година. 12 дни по-късно Москов връща отговор, в който заявява, че "не е страна по производството". Тук припомняме, че 100% от капитала на СБР-НК е на здравното министерство и то е принципал – нещо, което самият министър признава. А междувременно VI – 8 състав на СГС, воден от съдия Румяна Ченалова спира втори опит на д-р Маджаров да впише новото ръководството на СБР-НК в Търговския регистър –след искова молба по бързо производство на Плумелина Мичева. Ченалова стана скандално известна със случая "Белведере", който доведе до отстраняването ѝ и до дисциплинарно производство срещу нея – заради "действие или бездействие, което неоправдано забавя производство и накърнява престижа на съдебната власт".

Краят?

В момента, след решение на Петър Москов от 12 декември миналата година, Съветът на директорите на СРБ-НК е в състав Иво Беров, Бисер Бончев и Пенка Белева-Тасева. Г-жа Белева-Тасева обаче заема и длъжността "Ръководител" на Инспектората на здравното министерство. Този същият орган, който трябва да проверява за нарушения в здравния ни сектор. А Плумелина Мичева е прокурист на СБР-НК и де факто държи управлението на лечебното заведение в свои ръце.

Пред Actualno.com д-р Стоян Маджаров уточни, че е подал искова молба до СГС заради ситуацията в СРБ-НК. Отделно д-р Маджаров е изпратил сигнал до Инспектората на Министерския съвет, в който описва целия случай – още на 29 януари тази година. И споделя, че очаква решение на 12 март по сигнала до инспектората.

Дали министър Москов е осъзнал какво става? Факт е, че на 13 февруари тази година, почти половин месец след сигнала на д-р Маджаров до Инспектората, министърът е назначил конкурс за възлагане на управлението на СБР-НК. Сред изискванията за кандидатите четем: "Да притежават образователно-квалификационна степен "магистър" по медицина, съответно дентална медицина и квалификация по здравен мениджмънт или образователно-квалификационна степен "магистър" по икономика и управление с призната специалност по медицинска информатика и здравен мениджмънт или по икономика на здравеопазването". Както вече уточнихме, г-жа Мичева има семестриално завършена магистърска програма по специалност "Маркетинг и управление на туристическия бизнес" и седеммесечна квалификация по "Икономика на здравеопазването" от УНСС – достатъчно, за да е работила като директор на санаториума в Поморие. Достатъчно ли ще е това образование да стане изпълнителен директор на СБР-НК – Actualno.com ще зададе този въпрос на здравния министър Петър Москов, както и един-два други и се надява той да отговори. За да не си останем отново единствено с "КОЙ"?!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес