Пациентски организации ще сезират президента Румен Радев и ще поискат той да наложи вето върху бюджета на Здравната каса за 2018 г. заради забраната за нови лекарства.
Още: Ваксинация на бременни срещу опасна за бебета болест: Държавен план
Още: СЗО се готви за нови пандемии
Текстове в него забраняват на НЗОК да заплаща плаща нови лекарства, няма да сключва договори с нови болници и договори за нови клинични пътеки и отделения през 2018 г. Мораториумът за лекарствата засяга 15 нови медикамента, които се очакваше да бъдат включени през 2018 година за заплащане от Касата. Това ще засегне тежко болни пациенти.
Омбудсманът Мая Манолова също обяви, че ще сезира Конституционния съд заради мораториума.
„През следващата седмица ще сезираме президента с молба да наложи частично вето върху тези текстове в закона. Молим президента за вето и молим депутатите да преразгледат този отвратителен и циничен текст, който ще забрани на българските граждани да имат достъп до нови терапии”, заяви председателят на Национална пациентска организация д-р Станимир Хасърджиев пред Нова телевизия.
Още: Д-р Алина Десимирова: Натурална формула елиминира усещанията за безпокойство, стрес и “бърнаут“
Още: Безплатни консултации с неврохирург - проф. д-р Зафер Токташ
Според бившия здравен министър д-р Стефан Константинов този мораториум е „абсолютно измислено раздута тема”.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Последното действащо общинско детско отделение в София остава без педиатри
Още: Още едно дете е прието в болница в София с менингокова инфекция
Той разказа за ново лекарство, което се появило през 2000 г., което лекарите започнали да изписват, защото било противовъзпалително и лекувало ревматизъм. След 4 г. обаче се оказало, че то води до тежки увреждания и много хора са починали от инфаркти и инсулти. Лекарството било спряно.
„Нека да не плачем, че лекарство, което през тази или миналата година е получило разрешение за употреба, не може веднага да се реимбурсира от нашия обществен фонд. За сигурността на пациентите, това е допустимо”, заяви д-р Константинов.
Той коментира и акцията на МВР за разбиване на схема за паралелен износ на лекарства: „Става дума за отвратително криминално деяние, което два пъти ни удари – един път като хора, които си плащаме здравните вноски, защото с нашите пари някой прави печалба и втори път удря болните, които действително са имали нужда от тези лекарства”.
Още: Важна стъпка в битката с човешкия папилома вирус у нас
Още: БЛС: В електронните здравни досиета има информация за алергиите, проблемът е в достъпа