Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Пациент с COVID-19 в МБАЛ "Свети Мина" в Пловдив разказва - какво е да се лекуваш там (СНИМКИ)

23 юли 2020, 14:15 часа • 17425 прочитания

Пациент, лекуващ се от COVID-19 в пловдивската болница "Свети Мина", разказа пред Actualno.com за състоянието, в което се намира тя в момента.

"Неудачно е да се провежда лечение в подобни условия", коментират възмутено хората, на които им се налага да бъдат там. Казват, че се притесняват и дори съчувстват на медиците, които се трудят неуморно за болните от коварното заболяване. Х. И. ще наречем условно пациентът, който ни изпрати кадри от вътрешността на COVID отделението в здравното заведение и помоли за анонимност. Ето какво разказа той пред екипа ни.

"Аз не разбрах кога, къде и как съм се заразил с коронавируса. Имах симптоми и съответно - предположения, но нищо повече. Първите признаци бяха сериозна отпадналост, а след 2-3 дни се появи и лека, но постоянна температура - 37-37,4 градуса. Тя нито падаше, нито се повишаваше в продължение на няколко дни. PCR тестът, който си направих по собствено желание още в деня, когато се появи температурата, показа положителен резултат. И въпреки че имах позитивен резултат, никой от РЗИ не ме беше потърсил към онзи момент. Сам потърсих лекарска помощ.

Със собствен автомобил се придвижих до болницата. Първо, отидох до Инфекциозна, но като видях състоянието ѝ, реших да опитам в Окръжна болница. От там казаха, че само 3 са болниците в Пловдив, които работят с COVID-19 (Транспортна, "Свети Мина" и Инфекциозна). Избрах "Свети Мина". Междувременно, позвъних и на частните болници, но се оказа, че никъде другаде не приемали пациенти с COVID-19.

Стаите в тази болница са с по 5-6 легла. Имат и по 1 или 2 шкафчета, които не стигат за всички и затова ползваме столове, за да подложим храната, когато се храним. Някои стаи имат и климатик, но не е разрешено да се ползва. Отделно е поставено и огледало. Изграден е един санитарен възел, като поне има и топла вода. Леглата, ако може да се нарекат така, са на поне 40 години. Аз лично не съм очаквал хотелски условия, но в тази болница са меко казано трагични. Още по-абсурдното е, че специализираното отделение за COVID-19 разполага с един лекар специалист и един общопрактикуващ доктор, 2 сестри и 2 санитарки. По-късно се включи и още един лекар - доброволец от Стара Загора.

Шапка им свалям на всички тези хора, защото работят почти без почивка и без никакъв ресурс и стимул. Нямат ножици, химикали - елементарни неща липсват. На втория ден от лечението ми ни казаха, че трябва сами да си осигурим лекарства. Държавна болница, издържаща се от нашите данъци, които вече сме платили?! Ами ако някой няма пари да си закупи лекарствата, какво ще се случи с него?!? Ако няма близки или роднини наблизо, кой ще отиде за лекарства? Направи ми впечатление и това, че от другите отделения отказват да им услужат или съдействат с каквото и да било. Термометрите не работят редовно и не са им напълно изрядни.

Опитват се да ни лекуват с каквото могат - с подръчни материали. Жалкото е, че дори да искаш да си платиш, както и аз исках да си осигуря каквото трябва, нито една болница не искаше да ме приеме, жалко е! Оправдавам медиците, че са прави да търсят това, което им е обещано, но не оправдавам отношението им към пациентите в някои случаи. Нали уж дават клетва? Нали учат за това с години? Като не си готов за това, което ти предстои, защо се захващаш? Още повече, когато им даваш пари в ръцете и те пак нехайстват... Отделението, в което съм настанен и аз, е с 30 легла. Реално има 19 болни и това беше максимумът, който могат да приемат. В стаите имаше по 2-3 излишни легла.

Най-отвратителното е, че всички трябва да ползваме обща баня и тоалетна, която не се заключва. В първите 3 дни от престоя ми нямаше и ток, защото техниците отказват да сменят крушката или фасонката. В крайна сметка, се появи доброволец, който реши проблема. Но дотогава може да си представите каква мизерия и какво неприятно изживяване е едно посещение до тоалетна. Санитарките не чистиха редовно банята или дори да го правеха, то не беше качествено. Отделението няма и работещ телефон. Новозаразените или тези със симптоми звънят на личен номер на докторката и тя слиза в приемната, за да провери потенциалните нови пациенти. През това време горе остава сама някоя от санитарките.

В отделението липсва и апарат за обдишване, ако се наложи. След 2 седмици чакане най-после донесоха и бутилка с кислород, която изглежда сякаш всеки момент ще се взриви.

Не мисля, че това са нормални или дори близки до нормалните условия за лекуване на пневмония! Да не говорим, че предвид условията, нищо чудно да се заразиш с друга болест. Според мен, има прекалено много такива лечебници. Няма смисъл да бъдат толкова много. Вместо това, могат да намалят броя им и да се пренасочат средствата, за да нормализират поне малко условията и качеството на труд и на обслужване. Жалкото е, че въобще е позволено да се стигне до това положение. И тези отгоре го знаят. Затова трябва коренна промяна "за вчера". И хората, които са отговорни за това, да си поемат последствията. От нас зависи! Личният ми опит в подобни ситуации казва, че с мир и доброта нищо не се постига.

Много неприятно впечатление ми направи, че нямат дори пластмасови чаши или прибори. Накрая искам да добавя, че болницата не призна направения ми PCR тест в пловдивска лаборатория. Обявиха го за нелегитимен и след 3 дни в болницата ми взеха нови проби. Призовавам всички: Почувствате ли дискомфорт, ходете на лекар, направете си снимка и се лекувайте адекватно и навреме", препоръчва Х.И.

Междувременно стана ясно, че болница „Свети Мина“ ще сключи договор с Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) по 2 клинични пътеки за прием и лечение на пациенти със съмнение или доказан COVID-19. А всички медицински лица, работили в отделението, ще получат към заплатите си допълнителните 1 000 лева. На среща с областния управител на Пловдив Дани Каназирева, управителят на болницата професор Петър Петров заяви, че напрежение в болница към момента няма, а проблемите са били решени при днешната среща.

"Осигурили сме още двама лекари и 2 медицински сестри. Търсим желаещи да работят в отделението за коронавирус. Заплатите са гарантирани. Получих уверението и от здравно министерство, че ще си получим парите. Няма да има протести", допълни професор Петров. Областният управител апелира да се спазват наложените мерки, за да опазим здравната ни система и всички медици, които се борят с вируса. "Носете маски, пазете социална дистанция и избягвайте струпванията на много хора на едно място", призова Каназирева.

Припомняме, че персоналът на здравното заведение заплаши с протест срещу "дискриминиращите лимити", отпуснати на общинската МБАЛ "Свети Мина" от Здравната каса.

Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес