Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

От 8 март реално в цяла България се спират плановите операции

05 март 2021, 08:27 часа • 4118 прочитания

Все още не сме получили официалната заповед, но от понеделник, 8 март, се спират плановите операции в червените зони в страната – уточнено е в наш общ чат. Реално само Търговище не е червена зона, а София и София-област са в червено, при това много – при граница от 120 на 100 000, заболеваемостта е 300 на 100 000. Това съобщи директорът на Александровска болница проф. Борис Богов. Според него това е предпазна мярка по-скоро за болниците, не за хората, според него.

Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания

Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците

Още: ИЗНАСЯТ С ЧУВАЛИ ДОСИЕТА НА БЪБРЕЧНО ТРАНСПЛАНТИРАНИ, ПРОФ. ПАСКАЛЕВ И ЕКИПЪТ МУ ХВЪРЛИХА ОСТАВКИ (ВИДЕО)

Към днешна дата в подопечното лечебно заведение на Богов, седмично там има около 2% ръст. Сега там има 103 пациента, а 10 от тях са в интензивно отделение. Заети са около 40% от леглата в болницата, по думите на Богов пред БНТ. Нямаме дефицити от каквото и да било, но от ноември, 2020 година насам няма "внос" на лекари и медицински сестри – затова нека хората спазват мерките, каза още Богов.

"Заложи се на демокрацията" – така Богов коментира защо в България няма по-строги мерки. И обясни как у нас заболеваемостта и смъртността не били толкова високи, колкото в други държави в Европа, без да уточнява. "Залага се повече на личната отговорност на всеки един", каза професорът.

Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците

Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница

Богов не пожела да коментира политически мерките. Той каза само, че хората трябва да са отговорни като ходят на заведения, защото "после идва болницата".

Достатъчно финансирана е здравната система, смята още Богов. Той не се съгласи и, че доста късно се отвори електронна система за записване на час за ваксинация срещу коронавирус. Тези, които се записват за ваксинация, трябва да знаят, че заради недостига може да трябва да чакат, предупреди професорът, както и предупреди, че бъдещ проблем е графата за избор на ваксина. Друг проблем – само 10 минути между 2 ваксинации е малко време. Отделно ги няма личните лекари, изброи Богов. И друг проблем - не можеш да се отпишеш от системата, ако си се ваксинирал в зелен коридор.

Интересно мнение изрази Богов и за зелените коридори за ваксинация. Това за коридорите било да не се похабяват ваксини, а не масова ваксинация.

"Много хубаво ще е всичко да приключи до Нова година, но няма да стане", каза за финал професорът. Според него, с пандемията единственият голям нерешен проблем на здравеопазването ни са кадрите. Той видя проблем заради пандемията при някои специалности, например кардиология.

Още: Вълшебното лекарство Ozempic нарушава зрението? ЕС започна разследване (СНИМКИ)

Още: След смъртта на бебе: 29 лекари в болницата в Сандански напускат

Още: Коронавирусът в България: Над 2000 заразени и 93 починали за денонощие

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес