40 лекари не достигат за окомплектоване на екипите в Спешна помощ-София. Това съобщи временно изпълняващия длъжността директор на звеното Александър Златанов.
Два месеца след заемането на поста той отчита, че е намалено времето при предаване на пациенти за хоспитализация, променени са правилата за Допълнително материално стимулиране, и че наличните линейки са напълно оборудвани. От нови линейки няма нужда, защото екипите недостигат.
12 души са назначени в последните 60 дни, заяви Златанов, информира БНР. Той добави: "Седем от тях лекари, три фелдшери и медицинска сестра. Назначени са повече, отколкото са напуснали. Имаме в същото време напуснали трима шофьори, двама лекари и две сестри".
На останалите медици ще се наложи да се преквалифицират допълнително, за което е сключен договор с водещи столични болници, обясни д-р Златанов. Той разказа, че в три от линейките вече са монтирани камери, предстои още 15 да се сложат като целта е да бъдат заснети и санкционирани шофьори, които не дават предимство на спешните автомобили. До момента няма нито един санкциониран, но има три случая, които ще бъдат предадени в КАТ.
До една година в звеното ще постъпят и първите парамедици, които ще работят под надзора на лекари, обеща д-р Златанов.
Амбициите на временно изпълняващия длъжността шеф на Спешната помощ са: "До една година тя ще се стабилизира и ще стане нормално. До три години една изключително прилична Спешна помощ, а до пет предполагам, че ще изпревари Румъния. Златанов не уточни дали ще се кандидатира за постоянен ръководител.
В процедура сме на проверка на знанията и уменията на работещите в Спешна медицинска помощ, което включва установяване знанията, уменията на среден и висш медицински персонал. Това каза още Златанов, предаде "Фокус".
Той добави: „Процедурата минава през тестове, практическо събеседване, като целта е да се установят по-слабите зони в подготовката на тези хора и по най-бързия начин да бъдат запълнени. За целта имаме вече изготвен план, по който ще бъдат извършени тези тестове. Оттук-насетне следва изготвяне на план-график за обучение под различна форма. Имаме първите разговори с водещи софийски клиники и спешните им отделения за преминаване на хората им през такова кратко обучение с цел да опреснят знанията или да придобият нови. Идеята е повишаване на качеството на медицинсакта помощ”.