От месеци в Детската онкохематология в УМБАЛ „Царица Йоанна“ (ИСУЛ) няма топла вода, сигнализират родители. Лечебното заведение обаче отрича и твърди, че авария никога не е имало – просто водата идвала бавно заради тръбопровода. След публичното разгласяване на казуса топла вода вече е налична, но били ли са оставени децата толкова дълго без едно от най-важните изисквания на болничната хигиена?
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Без топла вода от лятото
Основателят на фондация „Даная“ Ани Стоянова написа във Facebook на 15 ноември, че топла вода в онкохематологията на ИСУЛ няма „не от днес, не от вчера, а от началото на лятото“. „Не, не сънувате! Реалност е! Топлата вода е абсолютна необходимост, това са деца с нула имунитет и хигиената трябва да е безупречна. Как се поддържа такава, без да можеш да се измиеш?“, пита тя.
Още: Уникална операция на коляното на мъж направиха в ИСУЛ (СНИМКА)
От публикацията става ясно, че има подадена жалба към „Топлофикация – София“ и към Столична община. Ани Стоянова пише, че те си прехвърлят топката.
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
Омбудсманът Диана Ковачева обаче е изискала Регионалната здравна инспекция да направи проверка на 9 ноември, става ясно от документи, цитирани от "Дневник". Изданието пише, че по неофициална информация "Топлофикация" е извършила проверка и е установила, че вентилът за топлата вода не работи, а ръководството на болницата така и не е сигнализирало за проблема.
От Министерството на здравеопазването казват, че до тях не е достигнал подобен сигнал за липса на топла вода. "След разговор с директора на лечебното заведение получихме уверение, че подаването на топлата вода не е било преустановявано, но се е налагало да се изчаква, докато тръгне, заради дългия път на тръбопровода", посочват от ведомството.
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
Още: Вълшебното лекарство Ozempic нарушава зрението? ЕС започна разследване (СНИМКИ)
Още: 35 души дариха кръв в ИСУЛ в полза на децата с таласемия
Още: След смъртта на бебе: 29 лекари в болницата в Сандански напускат
Още: Здравният министър за парите за инвитро: При необходимост тези 2 млн. лв. ще ни бъдат върнати
Снимка: БГНЕС
Болницата отрича да има проблем
От ИСУЛ отричат твърденията за липса на топла вода. "В Клиниката по детска клинична хематология и онкология проблемът с топлата вода е свързан с времето на идване на топлата вода до чешмите. Тя никога не е спирана", посочват в позиция до медиите от болницата.
И допълват, че през лятото е имало авария, но старите кранове са сменени и оттогава нямало проблем с доставката на вода. "Към днешна дата проблем с наличието на топла вода не съществува. Въпрос е на изчакване да се източи водата, която е в тръбите, тъй като тръбопроводът е много дълъг", твърдят от лечебното заведение.
Изградената водопроводна система е строена по стара технология, при която, "за да стигне от точка А до точка Б, водата изминава дълъг път", уточняват от болницата.
Още: След фатален край: Откриха пропуски при лечението на жена в ИСУЛ
"За да спестим на майките дискомфорта да чакат, докато потече топла вода, още преди няколко месеца сме предприели действия да се добави рециркулационна тръба към Клиниката по детска клинична хематология и онкология, благодарение на която водата през цялото време да циркулира в отделението, за да може от момента на пускане на чешмата веднага да потича топла вода. Въпрос на кратък срок е този проект да бъде финализиран", казват от ИСУЛ.
Коментират още, че обвинението за умишлено спиране на топлата вода е "чудовищно и не отговаря на истината". "Това е удар към цялата болница, чиито специалисти денонощно се грижат за здравето не само на децата с онкохематологични заболявания, но и на всички пациенти в нея", гласи позицията.
Още: От носа на дете в ИСУЛ извадиха сачми, престояли там две години