Към момента само за двама души в България има опасения, че може да са болни от новия китайски коронавирус (2019-nCoV). Това каза здравният министър Кирил Ананиев на специален брифинг.
Още: Ако си купим ваксина сами: От понеделник имунизират срещу менингококова инфекция
Още: Вече дишат сами: Д-р Валентин Димитров с добри новини за пациентите от Кочани
Става въпрос за дошли след пътуване до Тайланд българка и българка, ходила до Китай. Те са под карантина и постоянно наблюдение на здравословното им състояние.
"Идващият от Китай случай е под специално наблюдение, като днес при лицето установихме наличие на метапневмо вирус, което до голяма степен изключва възможността да се касае за новия коронавирус. При лицето, пристигнало от Тайланд, рискът е оценен като значително по-малък, тъй като в Тайланд са регистрирани единични случаи", уточни Ананиев.
Националният главен инспектор д-р Ангел Кунчев каза и, че на Летище София е имало случай на дошла с полет от Лондон жена с висока температура, но тя отказала да бъде прегледана. В тази връзка здравният министър обясни, че ще бъдат поставени нови 3 термокамери по летищата – за проверка на идващи от чужбина пасажери.
Още: Нова енергия за нов сезон: Болница ВИТА предлага Пролетен Рестарт
И Кунчев, и д-р Тодор Кантарджиев, който е директор на Националния център по заразни и паразитни болести, призоваха да не се създава истерия. Кунчев изрази надежда, че няма да отнеме безкрайно много време да бъде създадена ваксина срещу вируса. От думите на Кантарджиев пък стана ясно, че България е поръчала тестове за установяване на заразата и те би трябвало да дойдат до края на седмицата. Дотогава българските здравни власти работят по утвърдения протокол, изследвайки евентуалното носителство на коронавируса 2019-nCoV с генетичните тестове за други шест коронавируса, както и с тестовете за различните грипни щамове.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кога да се поставя ваксината срещу менингит? Отговорът на д-р Гергана Николова
Още: Кой и защо боледува от менингит: Причините посочи проф. Тодор Кантарджиев
Вече функционира оперативна работна група, в която са включени всички компетентни институции – Министерството на здравеопазването, Министерството на вътрешните работи, Министерството на външните работи, Държавна агенция "Национална сигурност" (ДАНС) и други.
"Министерството на здравеопазването чрез регионалните здравни инспекции разпространи указания до всички лечебни заведения как да се реагира в случаи на съмнение за пациент с коронавирус. Създаден е механизъм на координация между лечебните заведения с инфекциозни структури и Инфекциозна болница – София", посочи здравният министър.
Как е в Румъния?
Още: Смъртността е висока, бързо да се действа: Проф. Ива Христова за менингококовата инфекция
Още: „Не може да се напълни каца без дъно“: Д-р Ненков за рекордния бюджет за здраве
Още в началото на седмицата се изясни, че на летищата в Румъния, които приемат международни полети, има специални линии, приемащи пасажери от Китай.
Очакват се и 8 румънски студенти, които да се приберат от Китай, като те ще бъдат изследвани за новия вирус. Досега в Румъния имаше един потенциален случай на зараза, но се оказа, че не става въпрос за китайската болест.
Какво трябва да знаем за новия вирус - припомнете си в този материал!
Какво е положението в Европа и мерките за извеждане на чужди граждани от Китай - информация можете да намерите в този материал!