През 2019-та и 2020-та осигурихме 600 000 лева за наемане на докторанти и постдокторанти, които се обучават и работят по задачи, свързани с бъдещото функциониране на Националния циклотронен център. За изграждането му отговорност носи Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика (ИЯИЯЕ) към БАН. Накратко това е отговорил министърът на образованието и науката Красимир Вълчев по въпрос, зададен от депутата д-р Денислав Тасков. Питането на народния представител е провокирано от поредица статии в Actualno.com по темата, като е приложил едно от интервютата – с г-жа Емануела Манера, изпълнителен директор на италианската компания "Проджети Плант", с която ИЯИЯЕ сключи договор за проектиране на циклотронен център, но впоследствие го прекрати. В него тя казва, че по време на проектирането са били изнудвани.
Още: МРРБ издаде визата за проектиране за Националната детска болница в София
Още: Студът не плаши грипа: Пет области са на прага на предепидемична обстановка
Припомняме, че проблемът с купения преди повече от 5 години циклотрон, предназначението на който е диагностика и лечение на онкологични заболявания, продължава да е факт. Той трябва да допринесе също за развитие на нуклеарната медицина у нас. Доставен през януари 2016 г. за над 10 млн. лева, циклотронът все още отлежава неизползван в помещение на Института за ядрена енергетика и ядрени изследвания. Покупката му е осъществена с дарени от посолството на САЩ и АЕЦ "Козлодуй" пари, а правителството през октомври 2016 година отпусна 3 млн. лв. за строителство на Циклотронна лаборатория.
До днес, 4-ти януари, 2021 година, циклотронът е все още неизползван, а сградата, в която да се монтира, дори не е проектирана. Тя трябва да е като миниядрена централа, защото с толкова мощен циклотрон може да се създаде ядрен взрив. Тя също ще струва милиони.
Ето как д-р Тасков е аргументирал и задал своя въпрос към министър Вълчев:
Още: Колко дни си заразен при грип: Отговор от доц. Ангел Кунчев
Още: Проф. д-р Салих Йозгьочмен – ревматолог с безплатни консултации в София!
"Повода да Ви задам въпрос са медийни публикации в сайта "Актуално.ком", визиращ проблемите по изграждането на „Циклотронна лаборатория“.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Край на напрежението в НКБ: Кондева иска спиране на преструктурирането на болницата
Още: Идва ли грипната епидемия? Доц. Кунчев каза къде има най-много болни
От няколко години в Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика (ИЯИЯЕ) на БАН се съхранява купеният и с помощта на МОН за над 10 мли. лева циклотрон TR-24. Той ще може да произвежда изотопи за диагностика и лечение на онкоболни пациенти, но и за СПЕКТ диагностиката. Той е най-мощният циклотрон, който би бил инсталиран на Балканския полуостров.
Вероятно сте запознат, че животът на един изотоп трае само няколко часа, през които той трябва да се използва. С монтирането на мощен циклотрон като TR-24 значително ще се увеличи снабдяването на лечебните заведения със заряди. Ще се увеличи и броят на обслужваните пациенти, което е много важно, като се има предвид, че България е една от страните със значително по-ниска петгодишна преживяемост от средната за ЕС за редица онкологични заболявания.
Господин Министър, в състояние ли е Министерството на образованието и науката да съдейства за по-бързото въвеждане в експлоатация на циклотрона? Какви мерки бихте предприели?".
Още: Покачва се броят на болните пред лекарските кабинети
Още: Проф. Ива Христова каза колко случая на метапневмовирус са регистрирани у нас през 2024 г.
А ето какво гласи отговорът на министър Вълчев:
"Бъдещото въвеждане в експлоатация на Националния циклотронен център (НЦЦ) зависи изключително от отговорността и капацитета на Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика и на Българската академия на науките (БАН). Те следва да проведат и завършат всички планирани и забавени дейности във връзка с проектирането, изготвянето на техническо задание и строежа на сградата, както и с осигуряването на капацитет за управление и план за наемане, обучение и развитие на необходимите човешки ресурси за дейността на бъдещия център.
С оглед на редица забавяния през последните години, част от които във връзка с липсата на разрешителни за строеж и обжалвания, свързани със Закона за обществените поръчки, но и отчитайки възможността НЦЦ да се превърне в регионален водещ научно-развоен център, който да провежда висококачествени научни изследвания в областта на нуклеарната медицина, както и да спомогне за възстановяването и възпроизводството на специалисти в областта на радиофармацията и радиохимията, в рамките на Националната пътна карта за научна инфраструктура (НПКНИ) предвидихме през 2019 и през 2020 г. поетапно финансиране за наемането на докторанти и постдокторанти, които да бъдат обучени и да бъдат назначени в бъдещия НЦЦ.
Подходът, към който се придържаме и спазваме при всички решения, свързани с инвестиции в НПКНИ, е наличието на бизнес план, управленски екип, потвърден ангажимент от ръководните органи на дадената организация (в този случай на БАН), план за експлоатация, достъп на други научни организации до инфраструктурата и др. Водещ бе принципът за нарастване на инвестициите в зрели обекти, които имат наличие на всички задължителни компоненти, посочени и описани в НПКНИ.
Следователно по отношение на този стратегически обект, стартиран в международна колаборация с циклотронния център на Мултидисциплинарния институт Хуберг Кюриен в Страсбург, Франция (Le cyclotron Сугсеl`IPНС), циклотронния център към Обединения европейски научен център в Испра, Италия (JRC Cyclotron, IHCP Ispra), Националната лаборатория за ядрени изследвания в Леняро, Италия, РЕТ-центъра Розендорф - Дрезден в Германия (PET Center Dresden - Rossendorf), Центъра за научни изследвания в Юлих, Германия и др., на този етап ключово е осигуряването на висококачествени експерти, които да поемат бъдещото управление и развитие на центъра. За посочения двугодишен период Министерството на образованието и науката е осигурило общо 600 000 лв. за привличането и задържането на млади учени, изследователи и експерти, които се обучават и работят по задачи, свързани с бъдещото функциониране на НЦЦ.
По отношение на изграждането и въвеждането в експлоатация на първата фаза на НЦЦ с осигурените средства от страна на Министерството на енергетиката на Съединените американски щати, АЕЦ “Козлодуй” ЕАД и Министерския съвет на Република България отговорност носи Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика – БАН".
Още: Здравният министър не знае какво става с апаратура за милиони за лечение на онкоболни