Подобен на този с малката Мими случай разказа Нова телевизия – един от явно немалкото такива. Припомняме, че Мими почина от левкимия, след като не можа да дочака да бъдат събрани достатъчно пари, за да започне лечение в Германия.
При малката Селим Шабан приликите пак са с бюрокрацията. Заради чакане на становище от НЗОК, е пропусната първата възможност за операция на Селим в чужбина. Тя страда от слепота още от раждането си – на едното око, като близначката ѝ почива заради недоносване. От НЗОК казват, че има положително становище от 14 юни и всеки момент Юзлем – майката на Селим, ще получи документите. А белгийският лекар, който е говорил със семейството на Селим, е категоричен – забавянето може да е фатално, защото еластичността на ретината при Селим намалява и шансът да бъде възстановено дори частично зрението.
Очевидно системата е така направена, че се бавят протоколи – няма абсолютно никаква прозрачност коя процедура докъде е стигнала, кой е отговорен за решенията в НЗОК по съответната процедура, категоричен е д-р Станимир Хасърджиев, основател на Националната пациентска организация. Да чухте НЗОК да говори за деца, за пациенти - те говорят за здравноосигурени лица, добави лекарят. Това са хора, които не са касички - Здравната каса има отговорност да намери ресурс да се лекуват пациентите. Омръзна ми някой да обяснява как имало едикакво си и накрая детенцето умря, избухна Хасърджиев. Той напомни, че докато Фондът за лечение на децата в чужбина съществуваше, имаше Обществен съвет и той изкарваше по съответната процедура кой е отговорен - сега нищо не се знае. И добави, че сега НЗОК пак минава в тон как неправителствените организации ѝ пречат, вместо да погледнат колко бюрократично се отнасят към нещата.
Същевременно бившият ръководител на "Пирогов" д-р Спас Спасков защити решението Фондът за лечение на деца в чужбина да мине към НЗОК, защото в Здравната каса имало повече възможности и ресурс да се поемат повече деца. Спасков обаче не пропусна да каже и, че средствата са ограничени и попита какво да се направи, като няма пари.
По неофициална информация в момента става въпрос за 161 заявления за помощ за лечение на деца в чужбина.